سید علی آل داوود می گوید بحث نشر غیرقانونی کتاب و تکثیر تیراژ کاغذی هرچند کمتر از قبل شده است اما آسیبی جدی به اقتصاد نشر وار می‌کند.

به گزارش پرس شیعه؛ سید علی آل داوود، در نشست آثار تکثیر غیرقانونی کتاب در صنعت نشر و راهکارهای کاهش آن که در دومین روز از بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب برگزار شد، به اهمیت این معضل بزرگ در صنعت نشر اشاره کرد و گفت: بحث نشر غیرقانونی کتاب و تکثیر تیراژ کاغذی هرچند کمتر از قبل شده است اما آسیب جدی به اقتصاد نشر وار می‌کند. اگر قانونی برای جلوگیری از این مشکل وضع نشود لطمه‌ی جدی به فضای نشر و فعالان نشر وارد می شود. از طرفی دست‌برد به آثار و کتاب‌ها در عرصه‌ی الکترونیک بسیار زیاد شده است و به ظاهر نشر الکترونیک به افزایش امکانات نشر کمک ‌کند ولی عملا این وضعیت تکثیر غیر قانونی آثار سبب ضرر زدن به مولفان و ناشران می‌شود.

سید عباس حسینی نیک، بازرس اتحادیه‌ی ناشران و کتابفروشان تهران در ادامه‌ این نشست گفت: در عرضه انتشارات و تکثیر حقوق مادی اثر به سبب توافقی کتبی یا شفاهی به ناشر واگذار می‌شود. در حالی که مبدا حق مصحح، مولف و مترجم (پدید آورنده) است. عمده‌ی حقوق مادی اثر به ناشر واگذار می‌شود و حدود ده درصد به پدیدآورنده اختصاص خواهدیافت. این نسبت در مورد حقوق معنوی برعکس است یعنی حدود ۸۰ درصد حق پدید آورنده و ۲۰ درصد حق ناشر است. مورد بحث ما حقوق مادی اثر از زمان انتقال آن از پدیدآورنده به ناشر و نقض آن در بخش های نشر، پخش و اثر است. می‌بینیم با گسترش اینترنت به انحاء مختلف حقوق مولف و ناشر با تکثیر غیر قانونی تضیع می‌شود.

هومان حسن پور، عضو هیئت مدیره اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران با اشاره به بحث حقوقی و جرم‌شناسی تکثیر غیرقانونی کتاب گفت: برخی حقوقدانان معتقد هستند تکثیر غیرقانونی کتاب شبیه به همین جرم های کوچک است و پروسه پیگیری حقوقی آن یک مساله‌ی بلندمدت است. از طرف دیگر این معضل دغدغه‌ی همه‌ی مردم نیست. حتی فعالان رسانه‌ای و مطبوعاتی تصور می کنند این موضوع یک موضوع مادی است و به ناشر ربط دارد.

وی افزود: وقتی سیستمی دچار بحران می‌شود در نهایت ضعیفترین بخش منحل خواهد شد. در تثکیر غیر قانونی هم بیش‌ترین آسیب متوجه نویسندگان و مترجمان می‌شود. در سطح بعد چرخه‌ی اقتصادی نشر به طور جدی آسیب می‌بیند. در حالی که ناشر از قبل فروش اثر حدود بیست و پنج درصد سود می‌کند، وقتی آثارش سرقت می‌شود این سود را از دست می‌دهد.

لادن حیدری مدیرکل دفتر حقوقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این نشست گفت: مسائل زیادی در پیگیری تکثیر های غیرقانونی تاثیرگذارند: اولاً خود پدیدآورندگان به حقوق خودشان واقف نیستند و مطالبه هم نمی‌کنند. دومین مشکل ضعف فرهنگی است، متاثر از این وضعیت افرادی سودجو اقدام به تکثیر بی‌اجازه، آثار می‌کنند و مصرف‌کننده هم اقدام به دانلود آثار می‌کند. سومین موضوع ضعف قانونگذاری است: اگر قانون مستقیمی تصویب می‌شد، تکثیر غیر قانونی قابل پیگیری می‌شد.

بیست و نهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با شعار «فردا برای برای خواندن دیر است…» از ۱۵ تا ۲۵ اردیبهشت در مجموعه نمایشگاهی شهر آفتاب برگزار می‌شود. مجموعه شهر آفتاب در اتوبان خلیج فارس، روبه روی حرم مطهر امام خمینی (ره) قرار دارد.