حسینی بوشهری عضومجلس خبرگان رهبری گفت: تبلیغ دین باید  بر اساس نیازهای جامعه صورت بگیرد. باید در کنار مردم باشیم و نیازهای آنها را برآورده سازیم.

به گزارش پرس شیعه، آیت‌الله سید هاشم حسینی بوشهری در همایش بزرگ مبلغان ماه مبارک رمضان که در مجتمع فرهنگی امامزاده سید علی(ع) برگزار شد اظهار کرد: تجلیل از خانواده شهید حججی و الگو قرار دادن این شهید بزرگوار نشان می‌دهد برای ترویج و تبلیغ دین خدا باید تا پای جان رفت و به این ترتیب جاودانه شد.

وی افزود: یکی از پرسش‌های اساسی در زمینه تبلیغ دین این است که چه کنیم تا این کار اثرگذاری لازم را داشته باشد و پس از یک ماه، آنچه گفته شده بر قلب‌ها نشسته باشد.

امام جمعه قم با بیان اینکه حضرت موسی(ع) که پیامبری الهی بود، سعه صدر و زمینه تبلیغ صحیح را از خداوند درخواست می‌کند گفت: ایشان همچنین از خدای متعال، بیان رسا را می‌خواهد تا بتواند کار تبلیغ دین را به شایستگی انجام دهد، اینها ابزارهایی ضروری برای رسالت تبلیغی هستند.

وی ادامه داد: تبلیغ دین امر ساده‌ای نیست و باید پیچیدگی‌ها و ظرافت‌های آن را شناخت؛ گاهی سخن بسیار گفته و اصطلاحات پیپیده‌ای بکار برده می‌شود ولی نتیجه تبلیغ چندان مناسب نیست چرا که ساز و کارهای ظاهری خوبی دارد ولی مدد الهی یاریگر آن نبوده است.

حسینی بوشهری با اشاره به رسالت مبلغان دین خدا و ویژگی‌های آن عنوان کرد: سعه صدر بخش اعظم تاثیرگذاری این نوع تبلیغ را شامل می‌شود؛ اگر مبلغان بدخلق باشند و در مواجه با مردم، ادبیاتی بکار ببرند که قدرت جاذبه‌شان را از دست بدهند، در کارشان موفق نخواهند بود و از مدد الهی بهره‌ای نمی‌برند.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم افزود: نباید منتظر نشست تا همه شرایط تبلیغ فراهم شود و سپس به اینکار بپردازیم؛ حضرت محمد(ص) طبیب دوار به بودند و خودشان پی مردم می‌رفتند تا به تبلیغ اسلام بپردازند و علما و بزرگان ما نیز به پیروی از ایشان، سختی‌های بسیار متحمل می‌شدند تا وظیفه تبلیغی‌شان را به درستی انجام دهند.

وی با بیان اینکه خلوص نیت امری مهم در تبلیغ دین به شمار می‌رود گفت: شهید محسن حججی خالصانه برای خدا رفت و عزت یافت و این مسئله باید الگویی برای همه ما باشد.

حسینی بوشهری با تاکید بر توجه به نیازهای جامعه در تبلیغ و سخن گفتن با مردم مطابق با خواسته‌های واقعی آنها عنوان کرد: این نیازها در سطح جامعه مشهود است، گاهی در یک شهر و روستا، احکام شرعی مورد نیاز است و در جایی دیگر، مسائل اعتقادی اولویت دارند.

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به مشکلات اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی جامعه امروز گفت: فضای مجازی یکی از دغدغه‌های کنونی است و باید فرصت‌ها و تهدیدهای این ابزار نوین را به درستی شناخت و برای مردم تبیین کرد.

وی ادامه داد: در شرایط امروز اگر به دنبال حفظ نظام اسلامی و حمایت مردم هستیم، باید در کنار مردم باشیم و نیازهای آنها را برآورده سازیم.

حسینی بوشهری با اشاره به روایتی از امام رضا(ع) مبنی بر اینکه اگر زیبایی‌های سخنان اهل بیت(ع) برای مردم بیان شود، جذب خواهند شد گفت: این روایت در همه دوران‌ها مصداق دارد و اگر جایی عدم تاثیرگذاری را دیدیم، بدانیم که کلام الهی و روایات اهل بیت(ع) را به درستی بیان نکرده‌ایم و از آن غافل بوده‌ایم چرا که مردم همیشه به حقیقت گرایش دارند و از آن استقبال می‌کنند.

امام جمعه قم با تاکید بر استفاده از شیوه‌های مناسب برای طرح مباحث و تبیین موضوعات از سوی مبلغان دینی اظهار کرد: حضرت محمد(ص) می‌فرمایند هر کس مردم را به کار نیکی دعوت می‌کند، باید این کار را از طریق درستی انجام دهد.

وی با بیان اینکه تریبون روحانیون و مبلغان دینی تنها منحصر به منبر نیست گفت: امروز مستکبران با فضاسازی تبلیغی و مجازی سعی در مقابله با جوامع و حکومت‌های مخالف خود دارند بنابراین ما نیز باید از همین شیوه برای مقابله صحیح با آنها استفاده کنیم.

حسینی بوشهری افزود: هر سخن حقی را نباید در هر جایی گفت، کلام حق نیاز به فضا و مکان مناسب خود دارد و مخاطبانی هم که وجود دارند در این زمینه تاثیرگذارند.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان اینکه مبلغان دینی باید شایستگی تبلیغ را داشته باشند و عامل به کلام خود باشند گفت: شرط موفقیت بعد از همه ویژگی‌های ذکر شده، خشوع و خضوع و تقوای الهی باشد؛ مبلغان نباید نسبت به تطمیع دیگران رغبتی داشته باشند و برای خوشایند دیگران سخنی بگویند.

وی تصریح کرد: مبلغان دینی باید نسبت به مردم مهربان، رفیق و با محبت باشند، بیانشان زیبا بوده و بر اساس نیاز و روحیه مخاطبانشان با آنها سخن بگویند به عبارتی انسان‌شناس باشند و روحیات دیگران را به خوبی بشناسند همچنین عزت نفس از دیگر ویژگی‌های یک مبلغ خوب دینی است.

امام جمعه قم اعزام مبلغ از سوی سازمان اوقاف و امور خیریه را کاری بزرگ و مهم دانست و تصریح کرد: در امر تبلیغ باید زبان گویای رهبر معظم انقلاب، حوزه‌های علمیه و مرجعیت شیعه باشیم؛ ترویج مسئله وقف یکی از مهمترین اولویت‌های تبلیغی است که موجب خودکفایی حوزه‌های علمیه و رفع نیازهای مادی و معنوی جامعه می‌شود.