روزنامه سعودی الحیات در مطلبی نوشت آمریکا در تلاش است تا یک نیروی امنیتی از اهل سنت عراق تشکیل دهد تا بعد از آزادسازی شهرهای تحت تصرف داعش اداره آنها را به این نیروها واگذار کند.

به گزارش پرس شیعه ، روزنامه سعودی الحیات چاپ لندن به نقل از منابع موثق نوشت که دیدارهای گسترده ای بین معارضان عراقی و آمریکایی‌ها در عمان در حال برگزاری است که دو طرف در این دیدارها موضوع آینده شهرهای سنی عراق و تشکیل یک نیروی امنیتی با حمایت آمریکا بعد از داعش را بررسی می‌کنند.

کامل المحمدی یکی از شیوخ الانبار در تماس تلفنی از عمان با روزنامه الحیات گفت: مذاکرات از چند ماه پیش متوقف شده بود و اخیرا بعد از حل کردن برخی از موارد اختلافی باز از سرگرفته شده است.

المحمدی فاش کرد: آمریکا تلاش‌های گسترده‌ای را برای تشکیل یک نیروی امنیتی سُنی در الانبار شروع کرده است که قرار است بعد از تشکیل، بخشی از نیروهای گارد ملی باشد. المحمدی تاکید کرد که ارتش آمریکا بر روند تشکیل این نیرو در پادگان های الانبار نظارت خواهد داشت.

این روزنامه در ادامه مدعی شده است که در اواخر سال ۲۰۱۴ گفت‌وگوهایی بین دولت و عشایر عراق صورت گرفته بود که بر اساس آن دو طرف بر سر تشکیل گارد ملی به توافق رسیده بودند که به ادعای این روزنامه دولت عراق در اجرای آن تعلل کرده است.

الحیات به نقل از شعلان النمراوی یکی از شیوخ الانبار نوشت که توافقاتی بین مسئولان آمریکایی، فرماندهان نظامی عراق و شیوخ عشایر این کشور در پایگاه عین الاسد صورت گرفته است که بر اساس آن از مبارزان در شهرک‌های غرب الانبار از جمله هیت، عانه، رواه و القائم از سوی آمریکا پشتیبانی شوند.

به نوشته این روزنامه، آمریکا در مرحله اول با نظارت ارتش عراق سلاح های سبک بین نیروهای عشایر توزیع کرده است. این مبارزان در شهرستان حدیثه و ناحیه البغدادی نقش بارزی در آزادسازی شهرک‌های مرزی با سوریه خواهند داشت و این کار با مشارکت نیروهای عملیات جزیره، البادیه و نیروهای آمریکایی صورت خواهد گرفت.

این روزنامه همچنین در ادامه نوشته است که سلیم الجبوری رئیس پارلمان عراق طی چند روز اخیر دیدارهایی را با مسئولان آمریکایی در واشنگتن برگزار کرده است که این دیدار با اعتراض ائتلاف ملی در پارلمان عراق همراه بوده است.