همزمان با ۲۷ رجب المرجب، سالروز بعثت نبی مکرم اسلام (ص) و آغاز امامت ثامن الحجج (ع) نخستین درسنامه دانشگاهی ویژه امام رضا (ع) در حرم مطهر رضوی رونمایی شد.

به گزارش پرس شیعه؛ تولیت آستان قدس رضوی در این آئین گفت: در دین مبین اسلام بعد از معرفت و شناخت خداوند، تاکید بسیار بر امام شناسی شده است که تدوین این درسنامه گامی در این راستا به شمار می رود.
حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی افزود: منابع غنی علمی بسیار در حوزه امام شناسی وجود دارد که لازم است در مراکز پژوهشی، فرهنگی و دانشگاهی مورد استفاده قرار گیرد.
وی اظهار کرد: نباید در بیان تاریخ اسلام و تشریح سیره ائمه معصومین (ع) توقف کرد بلکه باید نسبت به مقام ولایت شناخت حاصل نمود.
عضو شورای عالی حوزه علمیه خراسان گفت: اگر ابعاد مختلف سیره حضرت امام رضا (ع) و بیانات و کرامات زندگی ایشان بررسی و تبیین شود بر شمار دل هایی که از نقاط مختلف جهان به سوی این مضجع شریف و نورانی سوق می یابد افزوده خواهد شد.
وی افزود: اکنون بیش از هر زمان دیگر جامعه نیاز به آشنایی با سیره و سبک زندگی حضرت امام رضا (ع) دارد و در این میان سبک زندگی رضوی بهترین الگو است.
وی اظهار کرد: امروز جامعه بشری نیازمند شناخت الگوهای جامع است و انسان معاصر بیش از هر زمان دیگر به بعثت و پیام آن، فرهنگ رضوی و معرفت نسبت به حضرت امام رضا (ع) نیاز دارد.
تولیت آستان قدس رضوی تولید آثار فاخر و جامع و اجتناب از موازی کاری در مجموعه های فرهنگی را مورد تاکید قرار داد و گفت: اثر فاخر و قابل اعتنا مورد توجه نخبگان، فرهیختگان و افراد طالب علم قرار گرفته و منشا اثر در جامعه است.
وی اظهار امیدواری کرد گام بعدی دانشگاه بین المللی امام رضا (ع) تدوین دانشنامه جامع حضرت ثامن الحجج علی بن موسی الرضا (ع) باشد.
مدیر گروه معارف دانشگاه بین المللی امام رضا (ع) نیز در حاشیه این مراسم به خبرنگار ایرنا گفت: درسنامه دانشگاهی امام رضا (ع) برای نخستین بار در جهان تشیع تدوین شده و کار مشترکی از این دانشگاه، آستان قدس رضوی و نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاههاست.
نعمت الله فیروزی افزود: این طرح مطالعاتی از سال ۱۳۹۱ در دانشگاه امام رضا (ع) آغاز و سال گذشته با جدیت از سوی گروهی از اساتید گروه معارف حوزه ها و دانشگاه های قم و مشهد با برنامه ریزی این دانشگاه دنبال شد.
وی اظهار کرد: محتوایی از این درسنامه به صورت آزمایشی امسال در گروه معارف دانشجویان دانشگاه امام رضا (ع) تدریس شد.
وی گفت: با چاپ کتاب درسنامه امام رضا (ع) از سال تحصیلی آینده، این مبحث به صورت دو واحد درسی در مجموعه دروس معارف دانشگاه های مشهد و در مراحل بعد در همه دانشگاه های کشور ارائه می شود.
این استاد دانشگاه افزود: قرار است آستان قدس رضوی کتاب دانشگاهی ویژه امام رضا (ع) را به عنوان یک هدیه متبرک به صورت رایگان در اختیار دانشگاه های متقاضی قرار دهد که این امر می تواند افقی روشن برای تاسیس رشته دانشگاهی امام رضا شناسی در حوزه علوم معارف آن حضرت باشد.
بیش از شش هزار دانشجوی مرد و زن ایرانی و غیر ایرانی در ۶۲ رشته مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در چهار گروه فنی – مهندسی، علوم انسانی، هنر و معماری، مدیریت و حسابداری با بهره گیری از ۱۳۹ استاد مجرب در دانشگاه بین المللی امام رضا (ع) مشغول تحصیل هستند.