دبیرکل مجمع جهانی بیداری اسلامی با بیان اینکه آمریکا در گفته‌ها و تعهدات خود در توافق هسته‌ ای صادق نیست، گفت: ایران به تعهدات خود عمل کرده است و باید طرف های مذاکره و آمریکا تعهدات خود را عمل کنند.

به گزارش پرس شیعه؛ علی اکبر ولایتی دبیرکل مجمع جهانی بیداری اسلامی در حاشیه سفر به لبنان با شبکه تلویزیونی المیادین مصاحبه کرد.

ولایتی هدف از سفر خود را شرکت در نشست شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت علیهم السلام، سخنرانی در نشست اتحادیه جهانی علمای مقاومت اعلام کرد و گفت: بیداری اسلامی در جهان اسلام ادامه دارد و ضرورت امروز برای مقابله با جریانات افراطی و تکفیری محسوب می شود و اینگونه نشست ها تبیین دقیق تر برای معرفی آموزه های ناب اسلامی است.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص انتخاب رئیس جمهور لبنان گفت: جمهوری اسلامی ایران در امور داخلی لبنان به هیچ عنوان دخالت نکرده است، اما برای هماهنگی و نزدیکی بیشتر میان گروه های مختلف در لبنان حمایت می کند.

دبیر کل مجمع جهانی بیداری اسلامی در خصوص سوریه یادآور شد: باید تلاش کرد با ظرفیت محور مقاومت، ارتش و نیروهای مردمی سوریه برای رهایی مردم این کشور از شر تروریست ها اقدام کرده و دولت قانونی سوریه معتقد به راه حل سیاسی است و در مذاکرات فعالانه شرکت می کنند و امیدواریم به راه حل مناسب دست یابند.

ولایتی تصریح کرد: دولت و مردم سوریه و شخص رئیس جمهور ۵ سال در برابر زیاده خواهی های دشمنان ایستادگی کرده اند و از سوی مردم این کشور برای یک دوره ۷ ساله انتخاب شده اند و مردم این کشور باید درمورد سرنوشت خودشان تصمیم بگیرند و راه حل سیاسی هم به معنای تحمیل خواسته دولت های خارجی به مردم این کشور نمی تواند باشد؛ باید مردم و دولت این کشور در مورد خودشان تصمیم بگیرند.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص عراق گفت: ما به عنوان همسایه این کشور از حفظ ناامنی و ثبات در این کشور حمایت می کنیم و ساختارهای قانونی این کشور پذیرفته شده و باید با هماهنگی و توافق گروه ها، دموکراسی ایجاد شده در آن را تحکیم بخشید و جمهوری اسلامی ایران با کشور دوست و برادر روابط بسیار خوبی دارد و از ثبات سیاسی و امنیت در این کشور حمایت می کند.

دبیرکل مجمع جهانی بیداری اسلامی تصریح کرد: آمریکایی ها حق دخالت در امور داخلی عراق را ندارند؛ همانگونه که جمهوری اسلامی ایران هم این حق را برای خود قائل نیست و دولت و مردم عراق باید در مورد سرنوشت خود تصمیم گیری کنند.

ولایتی در خصوص توافق هسته ای یادآور شد: معتقدیم آمریکایی ها در گفته ها و تعهدات خود صادق نیستند و ایران به تعهدات خود عمل کرده است و باید طرف های مذاکره و آمریکا تعهدات خود را عمل کنند و نمونه آن را در دزدی بین المللی از اموال ایران مشاهده می کنیم که قطعاً از حقوق خود نخواهیم گذشت و ملت ایران با سابقه تمدنی ۱۰ هزار ساله دشمنان زیادی را پشت سر گذاشته و امروز در منطقه و جهان مقتدرانه حضور دارد و این دشمنی ها نیز راه به جایی نخواهد برد.