نهاد حمایت کننده رسانه‌ های آزاد در افغانستان (نی) اعلام کرد که در یک سال گذشته ۳۰۰ خبرنگار افغان به دلیل تهدیدهای امنیتی و خشونت علیه خبرنگاران، افغانستان را ترک کرده‌اند.

به گزارش پرس شیعه به نقل از «بی بی سی»، «صدیق الله توحیدی»، رئیس مرکز حمایت کننده رسانه‌های آزاد در افغانستان «نی» اعلام کرد که حدود ۵۰ الی ۶۰ نفر از این ۳۰۰ خبرنگار را زنان تشکیل می دهند.

وی گفت که شماری از این خبرنگاران اکنون به اروپا رسیده و شماری دیگر نیز در مسیر رسیدن به اروپا هستند.

به گفته رئیس مرکز نی در سال گذشته ۱۲ خبرنگار افغان کشته و ۲۳ نفر زخمی شده‌اند. ۱۱۷ مورد خشونت نیز علیه خبرنگاران ثبت شده، که حدود ۲۰ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

توحیدی از دولت افغانستان خواست که برای ایجاد یک فضای امن، برای فعالیت خبرنگاران افغانستان جدیت بیشتر نشان دهد.

وی خبرنگاران افغانستان را قهرمانان این کشور خواند که با توجه با تمام چالش‌های که در مسیر راه شان قرار دارد، صادقانه و بدون هراس به کار خود ادامه داده‌اند.

به گفته توحیدی خبرنگاران زن با توجه به تمام مشکلات که برای فعالیت آنان وجود دارد، به کارشان در سراسر افغانستان ادامه داده و آنان را شجاع ترین زنان افغانستان خواند.

لازم به ذکر است که چندی پیش ۷ کارمند تلویزیون طلوع اول بهمن ماه سال گذشته در حمله انتحاری در مرکز کابل کشته شدند.

توحیدی همچنین دولت افغانستان را به دلیل امضای قانون دسترسی به اطلاعات مورد انتقاد قرار داد، ولی به گفته وی امضا این قانون به دلیل اینکه دولت به تعهدات خود در قبال مفاد این قانون عمل نکرده است، تاثیرات لازم را بر کار خبرنگاران تحقیقاتی افغانستان نداشته‌ است.

وی افزود که براساس مفاد این قانون باید اسناد دولتی طبقه ‌‌بندی می‌شد و در دسترس خبرنگاران و سایر افراد کشور قرار می‌گرفت که محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری و عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی دولت وحدت ملی اقفغانستان به تعهدات خود که به خبرنگاران داده بودند، عمل نکرده‌اند.

توحیدی با اشاره به سخنان روز گذشته غنی از خبرنگاران افغانستان خواست، خودشان حدود آزادی بیان را در این کشور تعیین کنند.

توحیدی افزود که حدود آزادی بیان در قانون رسانه‌های همگانی مشخص شده و هیچ حدود بالاتر از قانون رسانه‌های افغانستان قابل قبول نیست.

وی در ادامه گفت که رئیس جمهور افغانستان همچنین خواستار مشخص شدن حدود آزادی بیان منفی شده است که خبرنگاران آزادی بیان منفی را به رسمیت نمی‌شناسد.