ریاست جمهوری اکوادور دستور داد تا تدابیر امنیتی در سفارت این کشور در انگلیس همانند سایر سفارتخانه ها یا اماکن دیپلماتیک در سایر نقاط جهان باشد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از اسپوتنیک، دفتر ریاست جمهوری اکوادور با صدور بیانیه ای اعلام کرد که رئیس جمهوری این کشور دستور برچیده شدن تدابیر امنیتی خاص در نزدیکی سفارت این کشور در انگلیس- یعنی مکان اقامت «جولیان آسانژ» بنیانگذار سایت افشاگر ویکی لیکس- را صادر کرد.

در بیانیه صادره از سوی دفتر ریاست جمهوری اکوادور در این  خصوص آمده است: رئیس جمهوری دستور داده است تا تدابیر امنیتی در سفارت این کشور در انگلیس همانند سایر سفارتخانه ها یا اماکن دیپلماتیک در سایر نقاط جهان باشد.

این در حالیست که حدود ۶ سال پس از پناهندگی «جولیان آسانژ» بنیانگذار سایت افشاگر ویکی لیکس و اقامت وی در ساختمان سفارت اکوادور در انگلیس، چندی پیش برخی رسانه های از احتمال استرداد وی به آمریکا یا انگلیس خبر داده بودند.

«ماریا فرناندا اسپینوسا» (Maria Fernanda Espinosa) ویز خارجه اکوادور در مصاحبه ای با اعلام این خبر اعلام کرد: ممکن است دولت این کشور پناهندگی اعطائی به وی در سال ۲۰۱۲ میلادی را لغو کرده و او را به آمریکا یا انگلیس تحویل دهد.

وی در این مصاحبه تأکید کرده بود: انگلیس و اکوادور مایل به حل و فصل این ماجرا هستند.

این درحالیست که در ماه های اخیر ابتدا امکان استفاده وی از اینترنت و سپس شبکه تلفنی وی قطع شده بود.

لازم به ذکر است، ۲۴ بهمن ماه سال گذشته دادگاه استیناف انگلیس امروز حکم بازداشت «جولیان آسانژ» بنیانگذار سایت افشاگر ویکی لیکس را تأیید کرده بود.

گفتنی است، ۱۷ بهمن ماه سال پیش نیز دادگاهی در انگلیس درخواست بنیانگذار سایت افشاگر ویکی‌لیکس برای صدور قرار منع تعقیب را رد کرده بود.

بر این اساس، قرار بازداشت آسانژ کماکان به قوّت خود باقی است و لذا در صورتیکه وی از ساختمان سفارتخانه اکوادور در لندن خارج شود بازداشت خواهد شد.

بر اساس اعلام این رسانه، پرونده «آسانژ» در سوئد مختومه اعلام شده اما انگلیس او را به دلیل نقض قرار وثیقه در مدت بازداشت همچنان تحت تعقیب می‌داند.