معاون وزیر فرهنگ ایتالیا فرصت حضور در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران را نه یک رویداد بلکه یک موقعیت و اقبال برای کشورش عنوان کرد.

به گزارش پرس شیعه؛ مراسم روز ایتالیا در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران صبح امروز با حضور معاون وزیر فرهنگ ایتالیا، سفیر ایتالیا در تهران و قائم مقام نمایشگاه کتاب تهران در سالن ملل نمایشگاه کتاب برگزار شد.

در این مراسم، آنتیمو تزارو، معاون وزیر فرهنگ ایتالیا در سخنانی عنوان کرد: حضور ما در این مکان نشان از اهمیت متقابلی دارد که دو کشور ایران و ایتالیا برای کتاب، ادبیات و فرآورده های ادبی قائل هستند.

این نشست بزرگ عمق فصاحت فرهنگی میان دو کشور را نشان می‌دهد و میزبان اصلی آن نیز ناشران و فعالان در صنعت فرهنگی دو کشور هستند.

وی در ادامه با اشاره به ابعاد گسترده رسانه ای این رویداد با اشاره به مسئولیت‌های متقابل دو کشور ایران و ایتالیا برای تحقق اهداف فرهنگی حاصل از چنین نشست‌هایی گفت: امیدواریم در پرتو این نشست حقوق ناشران و مولفان مورد توجه ویژه ای قرار بگیرد؛ چراکه این افراد مسئولان اصلی فراهم آوردن خواست و نیازهای ما هستند تا سال آینده که ایتالیا میزبان ویژه نمایشگاه کتاب تهران برگزار می شود.

معاون وزیر فرهنگ ایتالیا همچنین با تشکر از علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و سیدعباس صالحی معاون فرهنگی وی برای فراهم آوردن امکان میهمان ویژه شدن ایتالیا در نمایشگاه کتاب سال آینده گفت: این رویداد برای ما تنها یک اتفاق نیست بلکه یک موقعیت ویژه و شانس بزرگ به شمار می رود.

آنتیمو تزارو همچنین افزود: ما امیدواریم خط همکاری های مستقیم و تسهیل یافته میان ناشران دو کشور برقرار شود و تا سال ۲۰۱۷ قدم به قدم توسعه بیابد. همچنین خواستار این هستیم تا ایران حضورش را در نمایشگاه های بین المللی کتاب در ایتالیا تقویت کند.

وی در همین زمینه با اشاره به تاکیدات سیدعباس صالحی بر توانایی تصویرگران و نویسندگان کودک و نوجوان در ایران خواهان گسترده تر شن امکانات ترجمه کتاب بین دو کشور با بهره گیری از میراث غنی فرهنگی میان ایران و ایتالیا شد و افزود: حسن نیت دو جانبه ما بر مبنای این ارتباطات شکل خواهد گرفت.

همچنین در این مراسم، امیرمسعود شهرام‌نیا، قائم مقام نمایشگاه بین‌المللی کتاب نیز در سخنانی عنوان کرد: حضور سال آینده ایتالیا در نمایشگاه تهران آغاز به کار یک برنامه ریزی گسترده برای حضور متقابل ایران و ایتالیا در بازار نشر یکدیگر است. ما تمایل داریم تا حضور سال آینده یک حضور کوتاه مدت تلقی نشود بلکه فصل مشترکی برای گسترش فعالیت های فرهنگی دو جانبه میان ایران و ایتالیا تلقی شود.

شهرام نیا با اشاره به آشنایی‌های فرهنگی میان دو ملت ایران و ایتالیا در زمین ادبیات و فلسفه گفت: فرصت حضور ایتالیا در ایران به عنوان میهمان ویژه نمایشگاه کتاب امکانی است که به ما قدرت تعمیق ارتباطات فرهنگی را خواهد داد.

دیگر سخنران این مراسم، مائورو کنچاتوری سفیر ایتالیا در تهران بود.

وی در سخنان خود با اشاره به بازگشت ایتالیا به نمایشگاه کتاب تهران در سال گذشته و پس از یک دوره غیبت گفت: امسال حضور گسترده ای در نمایشگاه کتاب تهران داشتیم که این حضور در روزهای آینده با افزوده شدن ت عداد قابل توجهی کتاب به غرفه ما توسعه بیشتری پیدا می کند. ما از امروز یک سال زمان داریم تا بتوانیم برنامه ریزی سودمندی بر مبنای رونق کتاب، نشر و ادبیات میان دو کشور صورت دهیم.

کنچاتوری ادامه داد: دو ملت ایران و ایتالیا درباره تاریخ خود حرف های زیادی برای گفتن به جهان دارند و با استفاده از دو مقوله زبان و فرهنگ در سده های مختلف نیز با یکدیگر به اشتراکات فرهنگی پرداخته اند. امیدواریم این فعالیت تازه بتواند به ما برای ادامه مسیر دادن در جاده ابریشم به کمک ابزار زبان و فرهنگ که هموارکننده راه هستند، کمک کند.

سفیر ایتالیا همچنین اضافه کرد: ارتباط فرهنگی میان ایران و ایتالیا نه یک اتفاق بلکه حاصل ریشه های عمیق دو ملت است و این دو گفتمان هستند که در کنار یکدیگر زبان ما را قوام داده و پیوندهای مستحکمی ایجاد کند. ما توان درک تفاوت های خود را داریم و می دانیم که به کمک این مسئله می توانیم به آگاهی سازی و پیوند دو طرفه بپردازیم شاید به همین خاطر بوده که رئیس جمهور ایران نیز ایتالیا را به عنوان نخستین کشوری نام برد که در اروپا به آن سفر می‌کند.