رئیس تایوان در اظهاراتی اعلام کرد: با هدف تأمین امنیت خود، تدابیر امنیتی گسترده ای را درنظر گرفته ایم.

به گزارش پرس شیعه، خبرگزاری آسوشیتدپرس امروز یکشنبه اعلام کرد که تایوان از افزایش تدابیر امنیتی این کشور برای واکنش به تهدیدات نظامی از سوی چین خبر داده است.

بر این اساس، «تسای اینگ-ون» (Tsai Ing-wen) رئیس تایوان در اظهاراتی اعلام کرد: با هدف تأمین امنیت خود، تدابیر امنیتی گسترده ای را درنظر داریم.

وی بدون ارائه توضیحات بیشتری در این زمینه از توسعه صنایع نظامی تایپه در واکنش به افزایش فشارهای از سوی چین خبر داد.

لازم به ذکر است، روزنامه «چاینا دیلی» روز گذشته اعلام کرد که ارتش چین برای نخستین بار بمب‌افکن‌های دوربرد H-۶K خود را در فرودگاهی واقع در دریای چین جنوبی فرود آورده است – اقدامی که می‌تواند به تنش‌های ناشی از اختلاف ارضی در این آبراه راهبردی، دامن بزند.

وزارت دفاع چین در بیانیه‌ای بی‌آنکه به زمان و مکان دقیق اشاره‌ای کند، این اقدام را بخشی از تمرین پرواز- فرود و حمله آزمایشی عنوان کرد.

این درحالی است که مرکز شفافیت دریایی آسیا واقع در واشنگتن می‌گوید محل فرود بمب‌افکن‌های چینی جزیره «وودی» است که بزرگترین پایگاه نظامی چین در مجمع‌الجزایر «پاراسل» را در خود جای داده است.

این مجموعه در کنار جزایر «اسپارتلی» منطقه مورد مناقشه میان چین، ویتنام، تایوان، فیلیپین و مالزی است.

گفتنی است آمریکا با توجه به سیاست چرخش به آسیا، از قدرت گرفتن پکن در این منطقه راضی نیست و آن را راهی برای نظامی‌کردن منطقه توجیه می‌کند.

از سوی دیگر، در یک سال گذشته چین بر شمار رزمایش‌های خود از جمله پرواز بمب‌افکن‌ها در نزدیکی حریم هوایی تایوان افزوده است و هفته پیش هم رزمایشی در آبراه استراتژیک تنگه تایوان داشت.

پکن به تایوان به عنوان بخشی از تمامیت ارضی خود نگاه می‌کند که زیرمجموعه‌ای از الگوی سیاسی چین واحد است.