وزیر اول اسکاتلند در مصاحبه ای اعلام کرد: پس از مشخص شدن سرنوشت برگزیت در پاییز سال جاری، موضوع زمان برگزاری همه پرسی مجدد استقلال را مورد بررسی قرار می دهیم.

به گزارش شیعه پرس به نقل از اسپوتنیک، «نیکلا استرجن» (Nicola Sturgeon) وزیر اول اسکاتلند امروز یکشنبه در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «آی‌تی‌وی» اعلام کرد: پس از نهائی شدن توافق خروج انگلیس از اتحادیه اروپا (برگزیت) استقلال این منطقه را مورد بررسی مجدد قرار خواهد داد.

وزیر اول اسکاتلند در این مصاحبه گفت: پس از مشخص شدن سرنوشت برگزیت و نیز تعیین تکلیف روابط آینده میان اسکاتلند و انگلیس در پاییز سال جاری میلادی موضوع زمان برگزاری همه پرسی مجدد استقلال را مورد بررسی قرار می دهیم.

نیکلا استرجن» ادامه داد: نمی توانیم مانع از برگزیت ثانویه شویم.

لازم به ذکر است، چهارشنبه ۲۰ بهمن سال ۹۵، «ترزا می» نخست وزیر انگلیس در اظهاراتی به خبرهای منتشره درباره احتمال برگزاری همه پرسی دوم در اسکاتلند برای استقلال و جدائی از انگلیس واکنش نشان داده بود.

نخست وزیر انگلیس که در پارلمان این کشور سخن می گفت، در این باره اعلام کرده بود: اسکاتلند برای به جریان انداختن ماده ۵۰ پیمان لیسبون حق وتو ندارد و لذا آرای آن برای ردّ برگزیت بیهوده است. ما مطمئنیم که به صورت تنگاتنگی با دولت اسکاتلند همکاری داشته و موضوع برگزیت را پیش خواهیم برد. دادگاه عالی کاملاً شفاف اعلام کرد که پارلمان اسکاتلند فاقد حق وتو برای فعال سازی ماده ۵۰ پیمان لیسبون است.

«ترزا می» نخست وزیر انگلیس در ادامه افزوده بود: حتی در صورت استقلال، اسکاتلند بداند که نمی تواند در اتحادیه اروپا باشد.

بیشتر بخوانید.....
کشف جسد دانشجوی ایتالیایی ناپدید‌شده در مصر

سخنان ترزا می در پاسخ به سخنان وزیر اول اسکاتلند در ماه ژوئن سال ۲۰۱۶ میلادی بود که در آن «نیکلا استرجن» تهدید کرده بود، ادامه روند سریع خروج انگلیس از اتحادیه اروپا (برگزیت) موجب خواهد شد تا وی همه پرسی فوری را در اسکاتلند اعلام کند.