حجت الاسلام پناهیان گفت: اگر در زندگی انسان ارزشی بالاتر از امساک وجود داشت، حتما ما در ماه رمضان باید آن کار را می کردیم. مهمترین آثار ماه رمضان، یاد دادن امساک است.

متن زیر سخنان حجت الاسلام علیرضا پناهایان در برنامه امروز سمت خداست که در ادامه می خوانید؛

بقیه ی عبادات انجام دادن یک سلسه کارهاست. تنها عبادتی که انجام ندادن است، روزه است. یعنی شما در روزه کاری را نمی کنید و عبادت نام می گیرد. در این عبادت هیچ فعلی نیست و همه ترک است. چون ترک زیباتر است و از نظر عرفانی خدا می‌گوید: من خودم جزای روزه را می دهم. یا به روایتی من خودم بصورت خاص، جزای این روزه هستم.

 اثر تربیتی این روزه چیست؟ یک مقدار آب و غذا نمی خوری و این همه احساس خوش معنوی در شما پدید می آورد و ارتباط نزدیکی با خدا برای شما ایجاد می کند. حالا ببینید اگر بدیهای دنیا را ترک بکنید، چه آثار زیبایی دارد. خداوند یک سال منتظر بود تا ما بدی های دنیا را ترک کنیم، نشد و خدا گفت: من شما را به مرگ می گیرم تا به تب راضی بشوید، شما را از خوردن می اندازم تا بفهمید امساک شدنی است. راحت است و چقدر نورانی می شوید. خدا الان امور عادی و خوردن را برای ساعاتی منع می کند تا ما به ترک دنیا آماده بشویم. ترک امور عادی، تمرینی برای ترک گناهان می شود. اهل روزه آمادگی بیشتری برای ترک گناهان دارند. این اثر تربیتی رمضان است، در قرآن می فرماید: ما قرآن را واجب کردیم تا شما به تقوی برسید.

تقوی یعنی پرهیز از گناه، اثر دیگر این است که مهمترین اصل و هدف تربیتی این است که انسان بتواند امساک بکند. بتواند به خودش بگوید: نه.

من بارها به معلم ها گفته ام: در مدرسه به بچه ها نماز یاد ندهید، خدا و پیامبر یاد ندهید. تنها چیزی که به او یاد بدهید این است که بچه ی ما وقتی از دبیرستان بیرون آمد، پیش او زشت باشد که بگوید: دلم می خواهد. او باید در مبازه با نفس قدرتمند شده باشد، این مبارزه با نفس را در دلش برویانیم. البته روش ما جوری است که جلوی رویاندن از درون را می گیرد. مدرسه مبارزه با نفس ما می کند. جامعه مبارزه با نفس ما می کند. اطرافیان مبارزه با نفس ما می کنند. این تشویق ها و تنبیه ها، این مسئولیت را بعهده می گیرند و ما قدرت خودمان را پیدا نمی کنیم. مدرسه ها باید در مسئله ی تعلیم و تربیت که یک حرکت است، برنامه ریزی بکند و به بچه ها یاد بدهند که مقابل نفس خودشان بایستند. امروز شما چه می خواستید که جلویش ایستادید؟ امساک یک برنامه باشد و برنامه بدهند. امساک در حقیقت در حیات انسان نقش مهمی دارد. اگر از چیزی که دلمان می خواهد چشم پوشی کنیم و بگوییم دو ساعت بعد و تاخیر بیندازیم. اگر گناه دلت خواست بگو: بعدا.

بیشتر بخوانید.....
علت اینکه امام زمان (عج) سال‌ ها قبل از ظهور متولد شدند چیست؟

 اگر انسان بتواند به خودش نه بگوید، یک عظمتی را در روح او ایجاد می شود. حقارت را از انسان می گیرد و به انسان قدرت می دهد. اگر در زندگی انسان ارزشی بالاتر از امساک وجود داشت، حتما ما در ماه رمضان باید آن کار را می کردیم. ولی این نیست و در ماه رمضان یک نخوردن و نیآشامیدن این کار را می کند. مهمترین آثار ماه رمضان، یاد دادن امساک است. حضرت امیرالمومنین از رسول خدا پرسیدند: بهترین عمل دراین ماه چیست؟ فرمود: این ستاره را دنباله دار بکنید. یعنی بقیه چیزهای بد را هم، شما ترک بکنید. به احترام ماه رمضان آنها را ترک کنید.

روایتی از امام صادق داریم: شما گاهی با هم جر و بحث می کنید که اسم آن مجادله است. اگر در ماه رمضان بحث به مجادله کشیده شد، بگویید: ببخشید من روزه هستم و بحث را ترک کنید.

حتی مجادله نکنید زیرا در مجادله انسان دنبال این است که خودش را اثبات بکند، طرف را پایین بیاورد، باید جلوی آنها را گرفت. یک زمانی باید خود داری کرد. قدیمی ها جوانان را سربازی می فرستادند که مرد بشوند. در قدیم در سربازی خیلی خلاف نفس سربازها دستورات می دادند و صبح زود بیدارشان می کنند، باید آماده باشد. واقعا کسی که مبارزه با نفس نکند، مرد نیست. کسانی که در مشکلات زندگی می کنند، آدمهای خود ساخته ای هستند.

کسانی که در رفاه هستند، اگر خوب تربیت نشوند خیلی آسیب پذیر هستند. آدمهای متوقع و زود رنجی هستند و زود افسرده می شوند. یکی از ناراحتی های روحی ما، ناآرامی های ما، ناامیدی های ما به خاطر این است که هیچ وقت مبارزه با نفس نکرده ایم، هیچ وقت با مشکلات درگیر نشده ایم. همیشه توقع آماده خوری داشتیم.

 حالا اگر کسی ماشین نداشته باشد و به خیابان برود و در ترافیک و شلوغی ناراحت می شود و به زمین و زمان فحش می دهد و اعصابش خُرد می شود. حالا اگر کسی دو تا ماشین هم در خانه داشت و گفت: امروز می خواهم تفریحی بروم، اصلا اعصابش خرد نمی شود چون خودش کنار گذاشته است.

خدا می گوید: من هرچه به تو ندادم، دارم که به تو بدهم، ولی تو بگو من خودم برنداشتم. ببینید روحیه ها چقدر تفاوت می کند. تو بنا داشته باش با نفس مبارزه کنی، ما بنا را هم نداریم. در غرب کسی بد نمی داند که کسی چیزی را بخواهد.

 پس کی می خواهد با نفسش مبارزه کند؟ پیچش داستانها از وقتی شروع می شود که کسی چیزی می خواهد. خوب، نخواهد. جلوی خواستنش بایستد. پس کی می خواهد بایستد. این اثر تربیت است که روزه در ما دارد و هیچ چیز هم مثل نیاز اولیه تشنگی و گرسنگی نیست. این اولین نیازی است که انسان در بدو خلقت با آن مواجه می شود. خدا اولین نیاز ما را گرفته که بایستیم. اگر اینجا نایستیم رشد نمی کنیم. این را برای خودت می گوید.