وزیر خارجه آمریکا در سخنانی با موضوع «پس از توافق: راهبرد جدید ایران» اعلام کرد: سیاست ما تغییر نظام در ایران نیست.

به گزارش پرس شیعه، «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا در سخنرانی با موضوع «پس از توافق: راهبرد جدید ایران» در بنیاد میراث مدعی شد: دو هفته پیش ترامپ برجام را لغو کرد. ایران با نیت بد وارد برجام شده بود. در ماه گذشته ظریف در برنامه خبر گفت که ما قصد تولید بمب هسته ای را نداشتیم؛ اما ایران دروغ می گفت. برجام کاستی های زیاد نیز داشت. در این توافق موضوعی درباره کنترل ایران وجود نداشت. ایران پول به دست آورده حاصل از برجام را در منطقه، حزب الله و حماس خرج کرد. دولت اوباما سعی داشت که توافق ایران را به سوی دست کشیدن از عملیات های بین المللی بکشاند؛ اما این تفکر بازنده بود. آیا درگیری های خاورمیانه با برجام قابل کنترل تر شده است.

وی ادعا کرد: از لطف ایران حزب الله نیروی زمینی برای سوریه را تأمین می کند. سپاه هم از اسد حمایت می کند. ایران بیش از ۶ میلون سوری را آواره کرده است. ایران در عراق نیز از نیروهایی برای آسیب رساندن به دیگران استفاده می کند. سپاه نیز موشک هائی را در اختیار حوثی ها قرار داده است. در افغانستان ایران از طالبان حمایت می کند. در دوران برجام ، ایران از گروگان گیری حمایت کرده است. ایران در طول برجام از تروریسم حمایت کرده است؛ ایران از القاعده حمایت می کند و برخی از سران آن را نیز در ایران جای داده است. ایران به جای کمک به مردم خود به دنبال راهی در مدیترانه تا مرز اسرائیل است. برجام به جای اینکه خاورمیانه را با ثبات کند به بحران بیشتر در این منطقه منجر شده است. بنابراین سیاست آمریکا خروج از برجام است. ما به همکاری با شرکای خود برای محدود کردن ایران ادامه می دهیم. پس از خروج از برجام، ترامپ از من خواسته است که اهدافش را درباره ایران محقق سازم.

پمپئو اعلام کرد: تحریم های جدیدی نیز در راه هستند. هفته گذشته رئیس کل بانک مرکزی را تحریم کردیم. اگر ایران مسیر خود را تغییر ندهد؛ تحریم ها بیشتر نیز می شود.

وی مدعی شد: اولا؛ ایران در حال جنگ در سراسر خاورمیانه و در تلاش برای زنده نگه داشتن اقتصاد خود است.دوم؛ با همکاران منطقه ای مان برای جلوگیری از فعالیت های ایران همکاری می کنیم. سیاست ما تغییر نظام نیست. سوم؛ اینکه به دنبال تغییر رفتار مقامات ایران با مردم این کشور هستیم. مرم ایران از حکومت خود خشمگین هستند. مردم ایران به ویژه جوانان به دنبال تغییرات اجتماعی هستند. امیدواریم که ایران از سرکوب مردم دست بردارد.