پاکستان یکسال پس از به عضویت درآمدن در سازمان همکاری شانگهای، برای نخستین بار میزبان اجلاس این سازمان شد.

به گزارش شیعه پرس به نقل از داون نیوز، اسلام آباد یکسال بعد از به عضویت درآمدن در سازمان همکاری شانگهای برای اولین بار میزبان اجلاس این سازمان شد.

 گفته می شود که به احتمال زیاد هئیت هند نیز برای شرکت در این اجلاس وارد اسلام آباد شود؛  این اقدام در جهت ایجاد زمینه در راستای بهبود روابط و گسترش همکاری های طرفین صورت خواهد گرفت.

طبق بیانیه وزارت خارجه پاکستان، این جلسه از امروز به مدت ۳ روز برگزار خواهد شد و کشورهای عضو در مورد موضوعات مهم منطقه‌ای به گفتگو خواهند نشست.

تلاش‌های پاکستان برای مبارزه با تروریسم، جلوگیری از قاچاق مواد مخدر، و مبارزه با جرائم سازمان یافته از موضوعات مهمی است که اعضای سازمان همکاری شانگهای در مورد آن بحث و تبادل نظر خواهند کرد.

قرار است اعضای سازمان در مورد روش افزایش همکاری برای مبارزه با تروریسم و افزایش امنیت در منطقه باهم صحبت کنند.

لازم به ذکر است که شانگهای یک سازمانی میان‌دولتی است که برای همکاری‌های چندجانبه امنیتی، اقتصادی و فرهنگی تشکیل شده‌ است. این سازمان در سال ۲۰۰۱ توسط سران چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان با هدف برقرار کردن موازنه در برابر نفوذ آمریکا و ناتو در منطقه، پایه‌گذاری شد.

در حال حاضر علاوه بر کشورهای فوق پاکستان و هند نیز جزء اعضای اصلی این سازمان هستند و کشورهای ایران، مغولستان، افغانستان و بلاروس جزو اعضای ناظر به حساب می‌آیند.

بیشتر بخوانید.....
حرف های «امام خامنه ای» به عنوان رهبر برایم حجت است