رئیس جمهوری ترکیه می گوید حاضر نیست در ازای لغو روادید سفر به شنگن، شرط اتحادیه اروپا برای تغییر قوانین مبارزه با تروریسم را بپذیرد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از رویترز، «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه امروز جمعه با انتقاد از اتحادیه اروپا که تردد آزادانه اتباع ترک به حوزه شنگن را به بازنگری قانون مبارزه با تروریسم ترکیه مشروط کرده بود، گفت: ما راه خود را می رویم و اتحادیه اروپا هم راه خودش را برود.

سخنان اردوغان که به طور زنده از تلویزیون رسمی ترکیه پخش می شد به دغدغه ها پیرامون عدم لغو روادید سفر اتباع ترک به حوزه شنگن دامن زد. ترکیه پیشتر تهدید کرده بود که در صورت برآورده نشدن این خواسته (آزادی تردد به اروپا) از توافق استرداد مهاجرین پا پس خواهد کشید.

توافق استرداد مهاجرین چندی پیش بین دولت آنکارا و اتحادیه اروپا منعقد شد و در آن اتحادیه اروپا متعهد شد که در ازای کمک ترکیه به مهار بحران مهاجرت، علاوه بر کمک مالی هنگفت به این کشور، شرایط لغو روادید برای اتباع ترکیه را نیز بررسی کند.

صحبت های امروز اردوغان با توجه به احتمال استعفای «احمد داود اغلو» نخست وزیری ترکیه بیش از پیش برای اتحادیه اروپا نگران کننده است. داود اغلو برای حصول توافق با اتحادیه اروپا تلاش زیادی کرد و معلوم نیست با رفتن وی مذاکرات در زمینه مهار بحران پناهجویان به کجا برسد.

آزادی بیان، محاکمه عادلانه زندانیان، بازنگری قانون مبارزه با تروریسم و رعایت حق اقلیت های مذهبی و قومی تنها بخشی از معیارهایی است که ترکیه حتی برای تردد مشروط به کشورهای حوزه شنگن آن هم برای سفرهای کوتاه ملزم به کسب آنها است.