کره شمالی با انتقاد از هشدار معاون رئیس‌جمهوری آمریکا، درباره نشست سران دو کشور، اعلام کرد که مذاکرات دو طرف کاملا به ایالات متحده بستگی دارد.

به گزارش شیعه پرس به نقل از رویترز، معاون وزیر خارجه کره شمالی از مصاحبه «مایک پنس» در خصوص دیدار احتمالی رهبران دو کشور، به شدت انتقاد کرد.

معاون دونالد ترامپ گفته بود، اگر کیم جونگ‌اون، رهبر کره شمالی، فکر کند می‌تواند ترامپ را به بازی بگیرد، اشتباه بزرگی مرتکب شده است.

در واکنشی که طی هفته‌های اخیر لحن تندتری به‌ خود گرفته، چویی سان‌هوی، معاون وزیر خارجه کره شمالی، گفته‌های آقای پنس را «ابلهانه و ناشی از نادانی» توصیف کرده‌است.

خانم چویی سان‌هوی، امروز پنجشنبه اعلام کرد که این اظهارات «شگفتی‌آور» است.

معاون وزیر خارجه کره شمالی در بخشی دیگر از گفتگوی خود با خبرگزاری دولتی کشورش، اظهار داشت: ما نه التماس خواهیم کرد که آمریکا با ما صحبت کند، و نه خودمان را دردسر می‌دهیم تا آن‌ها را متقاعد به مذاکره کنیم.

خانم چویی می‌گوید، اگر آمریکا حسن نیت کره شمالی برای انجام مذاکرات را رد کند، او به رهبر آن کشور پیشنهاد می‌کند در مورد دیدار برنامه‌ریزی‌شده با رئیس‌جمهوری آمریکا در ۲۲ خرداد در سنگاپور، تجدیدنظر کند.

از آغاز سال جاری میلادی، پس از سخنرانی سال نوی کیم جونگ‌اون و پینشهاد شرکت در المپیک زمستانی کره جنوبی، دیدارها میان مقام های شمال و جنوب و در نهایت دعوت از ترامپ برای گفتگو و پذیرش این دعوت، از شدت حملات لفظی مقام‌های واشنگتن و پیونگ‌یانگ کاسته شده‌است.

با این همه در هفته‌های اخیر سخنانی مطرح شده که برگزاری نشست ترامپ و کیم جونگ‌اون را با تردیدهایی روبه‌رو کرده‌است.

بیشتر بخوانید.....
کنشگری بیشتر سرویس اطلاعات خارجی در تأمین امنیت شهروندان روسیه

یکی از این مسائل گفته‌های جان بولتون، مشاور امنیت ملی ترامپ، در مورد اجرای «گزینه لیبی» در مورد کره شمالی بود؛ به‌معنی پایان دادن به کلیه فعالیت‌های هسته‌ای در گام اول، برای بهره‌بردن از لغو یا تعلیق تحریم‌ها. این سخنان با انتقاد کره شمالی روبه‌رو شد.

پس از آن بود که مایک پنس در مصاحبه‌ای توضیح داد «بحث‌هایی در خصوص مدل لیبی مطرح شد، همانطور که می‌دانید، رئیس‌جمهوری این (مسئله را) روشن کرده‌است که تنها در صورتی که کیم جونگ‌اون توافق نکند، به الگوی لیبی دچار خواهد شد».

معمر قذافی، دیکتاتور پیشین لیبی در سال ۲۰۰۳ به حذف برنامه هسته‌ای این کشور و نابودی سلاح‌های شیمیایی آن تن داد تا در ازای آن تحریم‌ها علیه لیبی لغو شود. کمتر از یک دهه بعد، قذافی در پی شورش‌های داخلی و نهایتا دخالت «ناتو» سرنگون و در نهایت کشته شد.