نماینده شیخ ابراهیم زکزاکی رهبر شیعیان نیجریه گفت: متاسفانه توطئه هایی برای خاموش کردن جنبش های اسلامی در کشورهای آفریقایی آغاز شده است و به بهانه های مختلف دنبال تهدید و اعمال خشونت هستند.

به گزارش پرس شیعه؛ اسماعیل شعیب عصر پنجشنبه در همایش «راهکارهای ترویج و تبلیغ در قاره آفریقا، فرصت ها و تهدیدها» در مسجد مقدس جمکران اظهار کرد: شیعیان نیجریه امروز در اوج مظلومیت زندگی می کنند، آنها هیچ سلاحی در برابر دشمنان، به جز تکبیر و فریاد الله اکبر ندارند.

وی با اشاره به خشونت ارتش در برابر شیعیان و جنبش اسلامی نیجریه گفت: تاکنون شش تن از فرزندان شیخ زکزاکی را شهید کردند و برخی از آنها مقابل چشم خانواده با بی رحمی کامل به شهادت رسیدند.

شعیب یادآورشد: اوج بی رحمی و خشونت به اندازه ای است که یک زن و فرزند تازه متولد شده را نیز گلوله باران کردند.

وی گفت: ما در روز حمله به شیخ زکزاکی، کربلا را احساس کردیم و آنها مانند صحنه کربلا، شیعیان امام حسین(ع) را مظلومانه به شهادت رساندند.

وی ادامه داد: شیخ زکزاکی یک شخصیت موفق و پرتحرک است و جنبش خود را تحت عنوان حرکت اسلامی آغاز کرده و در مسیر حرکت خود محدودیتی برای دیگر مذاهب و ادیان قائل نشده است.

شعیب خاطرنشان کرد: گاهی در یک جنبش اسلامی شیعه، سنی و حتی مسیحیت نیز وجود دارند و شیخ زکزاکی نیز در مسیر حرکت اسلامی خود دنبال همگرایی و وحدت نیجریه بود و در جنبش وی تنها شیعیان نبودند.

وی ادامه داد: در ایام اربعین حسینی ما در نیجریه پیاده روی داریم و سال گذشته ۱۰ میلیون نفر شرکت کردند، در یک حسینیه در نیجریه نیز پرچم حسینی نصب شده است که مردم از شهرهای مختلف به سمت این مکان مقدس می آیند.

نماینده شیخ زکزاکی گفت: هر زمان حکومت نیجریه به شیعه هجوم می آورد به بهانه های مختلف وارد می شود، از خیلی وقت قبل برنامه ریزی کرده بودند تا شیخ زکزاکی و حرکت اسلامی را نابود کنند.

وی یادآور شد: آنها به این بهانه که حرکت اسلامی شیخ زکزاکی دنبال کشتن رئیس ارتش نیجریه است، هجوم آورده اند، این در حالی است که این موضوع یک تصور اشتباه و تنها بهانه برای سرکوب شیعیان بود.

وی اظهار داشت: بعد از ۴۰ سال فعالیت اسلامی در نیجریه، حتی یک نفر توسط آنها کشته نشده است، ما دنبال صلح و وحدت در نیجریه هستیم و حتی از اهل تسنن و صوفی ها نیز حمایت می کنیم.

شعیب تصریح کرد: ارتش و دولت نیجریه، با بهانه های پشت پرده، دنبال محدودیت برای شیخ زکزاکی هستند.

وی با تشریح زمان حمله به منزل شیخ زکراکی رهبر شیعیان نیجریه خاطرنشان کرد: آنها ساعت ۱۰ آن شب منزل شیخ را محاصره کرده و مدت ۲۴ ساعت اجازه عبور و مرور به کسی را نمی دادند.

وی یادآورکرد: متاسفانه منزل شیخ را گلوله باران کرده و حدود پنج هزار نفر اطراف منزل ایشان جمع و آماده حمله بودند و همه کسانی که برای حمایت آمده بودند شهید، مجروح و یا دستگیر شدند.

وی ادامه داد: چرا آمریکایی ها از ما سوال نمی کنند چه اتفاقی برای شیخ زکزاکی و شیعیان نیجریه در آن روز افتاده است؟ اگر دشمنان در نیجریه موفق به سرکوب شیعیان شوند به سراغ آنها در جاهای دیگر نیز خواهند رفت.

شعیب خطاب به طلبه ها یادآورشد: دولت نیجریه اطلاعات و آدرس همه شما را دارد و همه شما در فهرست آنها قرار دارید و اگر شیخ را از پای دربیاورند سراغ ما و شما هم می آیند.

وی اظهار داشت: آنها دنبال نابودی حرکت اسلامی و شیخ زکزاکی هستند، امروز شیخ زکزاکی به همه طلبه های آفریقایی نیاز دارد و در تبلیغ خود، مظلومیت شیخ را بیان کنید.

حمله نیروهای امنیتی نیجریه به منزل شیخ ابراهیم زکزاکی، رهبر جنبش اسلامی نیجریه و حسینیه بقیه الله وابسته به شیعیان آن کشور در آذرماه سال گذشته منجر به شهادت یا مجروح شدن صدها تن شد.