اغراق در محاسبه واقعیات موجود و القای جدایی اروپا از آمریکا پس از خروج ترامپ از برجام، مواردی هستند که به تلقی واقع بینانه ما نسبت به آنچه در فضای سیاست خارجی کشورمان می گذرد آسیب می زند.

 رایزنی های فشرده مقامات آمریکایی با سران اروپایی در خصوص برجام و نحوه مواجهه با آن همچنان ادامه دارد.

اگرچه در ظاهر تصور می شود که مقامات سه کشور آلمان، انگلیس و فرانسه پس از خروج رسمی ترامپ از توافق هسته ای با ایران، دیگر ارتباطی با مقامات آمریکایی در خصوص این پرونده ندارند، اما این تصور کاملا اشتباه است!

مایک پمپئو از همان لحظه خروج ایالات متحده آمریکا از توافق هسته ای، مشغول رایزنی های فشرده با وزرای خارجه کشورهای اروپایی در خصوص نحوه و چگونگی مواجهه با فضای فعلی شکل گرفته در نظام بین الملل است.

وزارت خارجه آمریکا پیش از اعلام نظر چند روز قبل مایک پمپئو درباره توافق مطلوب کاخ سفید و شرایط مضحکی که وی آنها را اعلام کرد، در بیانیه ای رسمی اعلام کرده بود که وزیر خارجه این کشور در روزهای اخیر در مورد ایران با همتایان انگلیسی، فرانسوی و آلمانی خود صحبت کرده است.

در قسمتی از این بیانیه آمده بود: «آمریکا و متحدان اروپاییش در جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای و مقابله با فعالیت های بی ثبات کننده ایران در منطقه منافع مشترک قوی دارند. وزیر خارجه بر کارهای خوبی که طی ماه های گذشته برای مقابله با تهدیدهای مشترک داشته ایم، تاکید کرده و امیدوار است همکاری های مستحکم خود را ادامه داده و به جلو حرکت کنیم.»

سوال اصلی اما اینجاست که چرا مقامات اروپایی علاقه ای نسبت به بیان اخبار مربوط به رایزنی های پشت پرده خود با مقامات آمریکایی در خصوص برجام ندارند؟ به راستی نتیجه این مذاکرات و رایزنی ها چه بوده است؟

در این خصوص نکات مهمی وجود دارد که نمی توان به سادگی از کنار آنها گذشت:

مهم ترین نکته اینکه؛ خروجی مذاکرات آمریکا و تروییکای اروپایی ـ که بخش اعظم آن در قالب دیپلماسی پنهان صورت گرفته است ـ تاکید مشترک اخیر آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان و امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه در خصوص تکمیل توافق هسته ای با گنجاندن موضوعات موشکی و منطقه ای مربوط به ایران است.

اصرار اخیر مقامات اروپایی در خصوص «تغییر برجام» در همین راستا قابل ارزیابی است.

مقامات اروپایی خود نیز به خوبی می دانند که به واسطه خروج یک جانبه ایالات متحده آمریکا از برجام، قاعدتا موضوع «اعمال تغییر در توافق هسته ای» نیز منتفی است اما مایک پمپئو وزیر خارجه جدید آمریکا به همراه وزرای خارجه کشورهای اروپایی در حال هدایت نقشه مشترکی در این رابطه هستند.

این بار نیز مقامات آمریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان ـ به مانند یک سال قبل ـ در حال چینش پازل مشترکی با یکدیگر هستند که تصویر نهایی آن، قطعا منفعتی برای کشورمان ندارد.

از سوی دیگر؛ مایک پمپئو اعلام کرده است که واشنگتن با وجود خروج از برجام خواستار ادامه همکاری با اروپایی‌ها پیرامون توافقی جدید درباره ایران است! به عبارت بهتر؛ مقامات اروپایی در عین اینکه سخن از ایستادگی در مقابل عواقب و تبعات اقدامات برجامی واشنگتن به میان می آورند، در حال رایزنی با کاخ سفید برای شکل دهی مذاکرات هسته ای جدید با ایران هستند.

هدف از این مذاکرات هم کاملا مشخص است. حداقلی ترین موضوعاتی که آمریکا و تروییکای اروپایی قصد تحمیل آن را به ایران دارند، عبارت از تحدید توان موشکی ایران و دائمی کردن محدودیت های هسته ای کشورمان است.

بر این اساس؛ اغراق در محاسبه واقعیات موجود و القای جدایی اروپا از آمریکا پس از خروج ترامپ از برجام، مواردی هستند که به تلقی واقع بینانه ما نسبت به آنچه در فضای سیاست خارجی کشورمان می گذرد آسیب می زند.

این نکته تا حدود زیادی در سخنرانی جنجالی چند روز بعد پمپئو نمایان شد و به نظر می رسد که گرچه اروپا به دنبال تامین حداقل دو هدف سیاسی و اقتصادی از تداوم برجام ـ بخوانید نگه داشتن ایران در برجام و ادامه انجام تعهدات یک سویه کشورمان ـ است اما رفتار یک جانبه گرایانه و قلدرمآبانه کاخ سفید عملا بازی پشت پرده اروپا را نیز تا حدود زیادی بر هم زده است.

به هر حال چنانچه پیش از این نیز بارها عهدشکنی اروپایی ها و عدم استقلال آنها از آمریکا در تصمیمات بین المللی محرز شده است، گام نهادن در مسیر مذاکره مجدد با آنها درباره هر موضوعی به ویژه موضوع هسته ای و رفع تحریم های ظالمانه علیه ملت ایران نیازمند دقت نظر بیشتر و کوتاه نیامدن از شروطی است که رهبر انقلاب برای چندمین بار بر آنها تاکید کرده است.

منبع؛ مهر