امام جمعه بیروت از بی تفاوتی سیاستمداران این کشور نسبت به قرار گرفتن لبنان در صدر کشورهای فاسد منطقه به شدت انتقاد کرد و خواستار برقراری حالت فوق العاده در این کشور شد.

به گزارش پرس شیعه؛ حجت الاسلام سید علی فضل الله امام جمعه بیروت در خطبه های نماز جمعه این هفته که در مسجد امامین حسنین(ع) برگزار شد، با اشاره به گزارش اخیر مبنی بر قرار گرفتن لبنان در صدر فساد در منطقه گفت: این گزارش باید موجب زلزله در گروه های سیاسی و احساس شرم و حیای آنها می شد، اما با این خبر به صورت بسیار عادی برخورد کرده و حتی شورای نخست وزیری و پارلمان نیز جلسه ای بدین منظور برگزار نکردند.

وی افزود: فساد به مساله ای طبیعی در لبنان مبدل و جزئی از زندگی سیاسی روزمره مان شده است. هر پرونده فسادی که مورد بررسی قرار می گیرد با جنجال مواجه شده و بدون سرانجام به پایان می رسد.

فضل الله بر لزوم اعلام حالت فوق العاده در لبنان تأکید کرد و اظهار داشت: تصمیم گیری در اختیار لبنانی هاست و انتخابات شورای شهر نیز یکی از مواردی است که مردم می توانند نظر خود را بیان کنند. متأسفانه دیدگاه طایفه ای و مذهبی و سیاسی همچنان بر انتخابات حاکم است و احتمالا افراد کارآمد به پیروزی نرسند.

امام جمعه بیروت خواستار انتخاب افراد صادق و کارآمد شد و ادامه داد: امیدواریم اختلافات کنونی به نزاع داخلی مبدل نشود و همگان وظیفه دارند نتایج انتخابات را با سعه صدر پذیرا باشند.

وی نسبت به برقرار آتش بس در سوریه ابراز امیدواری کرد و گفت: توقف خونریزی در سوریه تنها با حضور همه گروه ها در میز مذاکره محقق می شود. برای همگان آشکار شده که پایان بحران در این کشور در پرتو پیچیدگی منطقه ای و بین المللی کار بسیار سختی است.

این روحانی لبنانی با اشاره به سالگرد معراج پیامبر اکرم(ص) تأکید کرد که باید مسؤولیت خود را در قبال مسجد الاقصی و فلسطین به خوبی انجام داده و این مسجد در سایه نزاع طایفه ای و مذهبی و سیاسی به فراموشی سپرده نشود.