نوری مالکی رئیس ائتلاف دولت قانون در عراق روز جمعه از نمایندگان پارلمان برگزاری دیدار یکپارچه به منظور یافتن راهی برای پایان بخشیدن به بحران پارلمان را خواستار شد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از رأی الیوم، مالکی با صدور بیانیه ای با تاکید بر ضرورت رسیدن به یک توافق جهت پایان دادن به قانون شکنی های اخیر پارلمان این کشور، این نمایندگان را به یک نشست مشترک دعوت کرد.

وی ادامه داد: در سایه چالش ها و تهدیدهای پیش روی کشور و با هدف خروج از بن بست در عرصه سیاسی و بحران های خطرناکی که می تواند دولت مرکزی عراق و اوضاع امنیتی کشور را تهدید کند، از نمایندگان پارلمان دعوت می کنیم برای بازگشت به روال عادی و از سرگیری فعالیت قانونی مجلس در فضایی آرام، در یک نشست مشترک حضور پیدا کنند.

نخست وزیر سابق عراق با بیان اینکه می خواهیم گفتگویی سازنده بین تمام طرف ها درگیر در این بحران برگزار شود، افزود: ما بار دیگر بر لزوم دستیابی به توافقی جامع برای ازسرگیری فعالیت پارلمان و ادامه بررسی عزل و نصب وزیران و تعیین تکلیف نهایی هیات وزیران تاکید می کنیم.

وی ابراز امیدواری کرد، جریان های سیاسی عراق با در نظر گرفتن شرایط حاکم بر کشور برای تدوین یک نقشه راه خروج از بحران، حرکت در مسیر اصلاح کشور، تضمین وحدت ملی عراق و بقای نظام دموکراتیک حاکم برآن در جهت سازندگی و اصلاح و خدمت به مردم گام بر دارند.

پیشتر مقتدی صدر رهبر جریان صدر از مردم عراق خواسته بود تا به منظور اعمال فشار بر پارلمان این کشور برای برگزاری جلسه اعطای رأی اعتماد به وزرای پیشنهادی «حیدر العبادی» نخست وزیر عراق تظاهرات گسترده برگزار کنند.

طرفدران صدر هفته گذشته با ورود به منطقه سبز وارد ساختمان های دولتی و پارلمان عراق شدند.