وزیر نفت هند اعلام کرد که بانک‌های مرکزی هند و ایران بر سر پرداخت بدهی نفتی هند از طریق بانک های اروپایی به توافق رسیدند.

به گزارش پرس شیعه به نقل از «رویترز»، «دارمندرا پرادهان» وزیر نفت هند، گفت که بانک مرکزی هند و بانک مرکزی ایران با یکدیگر بر سر پرداخت بدهی‌های نفتی هند به توافق رسیدند.

بنا به گفته‌ی این مقام مسئول هند مبلغ ۶ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار بدهی هند به ایران از طریق بانک‌های اروپایی پرداخت خواهد شد. به نظر می‌رسد بانکی آلمانی و بانکی ترکی و بانک مرکزی ایتالیا در این انتقال مالی نقش داشته باشند.

برخی مقامات نفتی هند نیز گفتند که در جریان سفری که پرادهان در ماه گذشته به تهران داشت، مقامات دولت ایران پیشنهاد دادند که بدهی نفتی هند از طریق بانک مرکزی ایتالیا و یا بانک آلمانی «هندلز» یا «هالک» بانک ترکیه به ایران واریز شود.

وزیر نفت هند اما در کنفرانس خبری از ارائه جزئیات بیشتر در این زمینه خودداری کرد که بالاخره این پول کلان از طریق کدام بانک به حساب‌های ایران واریز خواهد شد و به این بسنده کرد که وزارت اقتصاد هند درحال پیگیری موضوع است.

با این‌حال یکی از مقامات وزارت نفت هند که نام او فاش نشد به رویترز گفت که «ریزرو بانک» هند، این مسسولیت را عهده‌دار شده که از طریق کانال‌های بانکی بدهی نفتی هند را به حساب‌های ایران واریز کند.

این در حالی است که بانک مرکزی ایتالیا فعلا از اظهارنظر و تایید یا تکذیب نقش خود در این نقل‌وانتقال مالی خودداری کرده است.

لازم به ذکر است که به دلیل تحریم‌های گسترده‌ی بین‌المللی علیه ایران، بانک‌های ایرانی از دسترسی به نظام بانکی جهانی محروم شده بودند و بخش مهمی از پول نفتی که ایران فروخته است، پرداخت نشده است.