نماینده پارلمان مصر خواستار طرح موضوع بلندی های اشغالی جولان در پارلمان این کشور با توجه به تحرکات اخیر رژیم صهیونیستی برای ملحق کردن آن به این رژیم، شد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از العهد، نماینده پارلمان مصر خواستار طرح موضوع بلندی های اشغالی جولان در پارلمان این کشور با توجه به تحرکات اخیر رژیم صهیونیستی برای ملحق کردن آن به این رژیم، شد.

عبدالحمید کمال نماینده پارلمان مصر تاکید کرد که وی موضوع مربوط به موضع گیری اخیر مقامات رژیم صهیونیستی درباره تلاش برای به رسمیت شناختن این رژیم بر بلندی های اشغالی جولان از طریق کمک گرفتن از آمریکا را مجلس این کشور برده است.

وی با اشاره به حرفهای مقامات صهیونیست مبنی بر اینکه به رسمیت شناختن سیطره اشغالگران بر جولان  در صدر مذاکرات آمریکایی-صهیونیستی قرار دارد و درخواست اسرائیل از آمریکا برای به رسمیت شناختن الحاق جولان سوریه به این رژیم به ویژه پس از انتقال سفارت آمریکا به قدس آنرا برای قوانین بین المللی و صلح و امنیت جهان عرب خطرناک توصیف کرد و خواستار طرح فوری این موضوع در کمیته روابط خارجی پارلمان مصر و حضور وزیر خارجه برای بررسی موضوع و اتخاذ موضع روشن شد.

شایان ذکر است که «اسرائیل کاتز» وزیر ارتباطات رژیم صهیونیستی فاش کرد که این رژیم دولت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا را ترغیب می‌کند که حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان اشغالی را به رسمیت بشناسد.

این وزیر صهیونیستی در گفت‌وگو با خبرگزاری «رویترز»، تصریح کرد که این موضوع «در راس» دستور کار رایزنی‌های دیپلماتیک دوجانبه با واشنگتن قرار دارد.

کاتز که عضو کابینه امنیتی رژیم صهیونیستی است، مدعی شد طرح به رسمیت شناختن حاکمیت این رژیم بر بلندی‌های جولان توسط آمریکا به عنوان بخشی از رویکرد دولت ترامپ برای مقابله با به اصطلاح «توسعه‌طلبی ایران در سوریه» است.

وی گفت: «اکنون زمان مناسبی برای چنین اقدامی است. دردناک‌ترین پاسخی که می‌توان به ایران داد این است که رئیس‌جمهوری آمریکا در بیانیه‌ای حاکمیت اسرائیل بر جولان را به رسمیت بشناسد و آن را به قانون تبدیل کند.»

اسرائیل کاتز افزود «احتمال زیاد وجود دارد» که این تصمیم طی چند ماه آتی اتخاذ شود.

رویترز با اشاره به این‌که دولت آمریکا تاکنون به تصریحات کاتز واکنشی نشان نداده است، نوشت چنین اقدامی از سوی آمریکا به مثابه ادامه اقدامات دونالد ترامپ در منطقه خاورمیانه مانند خروج از توافق هسته‌ای با ایران( برجام) و به رسمیت شناختن قدس اشغالی به عنوان پایتخت اسرائیل، ارزیابی خواهد شد.

طبق این گزارش، در جنگ شش روزه کشورهای عربی و اسرائیل در سال ۱۹۶۷، این رژیم بخش عمده‌ای از بلندی‌های جولان را به اشغال خود در آورد. اسرائیل در سال ۱۹۸۱ بلندی‌های جولان را ضمیمه قلمرو تحت اشغال خود کرد اما از سوی سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته نشد.