آمریکایی ها فکر می کنند با کشور برده و دور از تمدن و بدون غرور ملی سخن می گویند و اگر جنگی هم صورت گیرد این طور نیست که اینها بتواند جان سالمی از ایران بدر ببرند.

به گزارش پرس شیعه؛ آیت الله علوی بروجردی پیش ازظهر امروز در دیدار دانشجویان خارجی در رشته مطالعات ایران معاصر در دانشگاه تهران که در بیت آیت الله العظمی بروجردی در قم برگزار شد، با بیان اینکه فرهنگ و تمدن ایران اسلامی دارای شعاع گسترده در منطقه است گفت: کسانی که ایران را به عنوان جامعه هدف برای شناخت انتخاب کردند باید همه ابعاد این کشور اسلامی را بررسی کنند.

وی افزود: شیعیان در مناطق مختلف دنیا وجود دارند و پیوند بین همه شیعیان در جهان با مردم ایران به خصوص در بُعد سیاسی و فرهنگی و اجتماعی است و در مطالعات این مباحث نیز، باید مورد دقت گیرد.

استاد حوزه بیان داشت: حکومتی که در ایران است باید منافع شیعیان را مورد دقت و بررسی قرار دهد و این معنای دخالت در سیاست کشورهای دیگر نیست بلکه انتطار این است که هر جای شیعه و مسلمان وجود دارد و از سوی دولت آن کشور مورد مؤاخذه قرار می گیرند حکومت ایران نیز بر اساس نوع حکومت خود همه چیز را بررسی کند.

وی گفت: مسائل فرهنگی و شیعی جزء فرهنگ ریشه ای مردم و و از امور جدا نشدنی در جامعه اسلامی است و این مسئله باید در ایران شناسی مورد دقت قرار گیرد و مردم ایران و در هر کجای دنیا که باشند خود را از آداب و رسوم و فرهنگ شیعی جدا نمی دانند.

آیت الله علوی بروجردی عنوان کرد: حرکت های که در ایران صورت می گیرد هیچ وقت با تفکر لائیکی پیش نرفته بلکه در اصل همه مسائل مانند ملی شدن نفت در ایران با فرهنگ و مذهب در ارتباط بوده تنگاتنگ داشته است.

نوه آیت الله العظمی بروجردی افزود: حرکت اسلامی که در ایران شروع شده و به انقلاب بزرگ شهرت یافته یک حرکت مردمی به تمام معنا بوده و در رأس آن مذهب بوده است و چون حرکت مذهبی بوده انقلاب به نتیجه مثبت رسیده اگر مذهب نباشد حرکت و قیام به نتیجه خوبی ختم نخواهد شد.

استاد حوزه بیان داشت: جامعه ایرانی با توجه به آمیخته شدن با تفکر شیعی که تفکر ضد ظلم است و این ماهیت ضد ظلم در بین ایرانیان تبدیل به فرهنگ شده در کنار غرور ملی به هیچ کشور اجازه نداده در ایران ماندگار باشد و با زبان زور با ایرانیان سخن گویند.

وی گفت: این اشتباه است که از ایران به عنوان کشور دخالت کننده سخن به میان می آوردند، بلکه باید گفت مردم ایران مردمی فهمیده و اهل مذهب و دارای غرورند و هیچ گونه ظلمی را تحمل نخواهند کرد.

نوه آیت الله بروجردی افزود: آمریکایی ها فکر می کنند با کشور برده و دور از تمدن و بدون غرور ملی سخن می گویند و اگر جنگی هم صورت گیرد این طور نیست که اینها بتواند جان سالمی از ایران بدر ببرند.

استاد حوزه بیان داشت: ماهیت ایران باید شناخته شود و ایران کشوری با تمدن و غنی بوده، اسلام که آمد عقاید اسلام باعث پذیرش ایرانیان شد و جنگ ایران و عرب نبود که باعث تسلیم ایران شد که متاسفانه بعضی ها این گونه فکر کردند.

وی گفت: مذهب و شیعه بودن و اسلام ترکیبی را در ایران به وجود می آورد که در هیچ جایی از دنیا وجود ندارد، ایران با تمدن با فرهنگ دینی و مذهب و شیعه آمیخته شده و هیچ وقت مذهب و اسلام و تمدن و فرهنگ ایرانیان را جدا از هم نباید دید وبر اساس آن قضاوت کرد.

آیت الله علوی بروجردی عنوان کرد: ایرانیان مردمی مهمان نواز هستند و قومی جدای از سایر مردم نیستند، اگر با محبت و منطق و احترام و حفظ غرور ملی و هویتی با این مردم سخن گفته شود مردم می پذیرند؛ زور گویات باید بدانند با این مردم نمی شود از باب زور و ظلم سخن گفت چون ملت شیعه و مسلمان هیچ وقت ظلم را نمی پذیرند.

نوه آیت الله بروجردی افزود: با مردم ایران نباید با پوشش تبلیغاتی و رسانه ای سخن گفت و نباید از دید کلیسا و ارباب نگاه کرد.

استاد حوزه بیان داشت: باید واقعیت ها را دید هر موقع واقعیت درست دیده شود و علت اینکه خیلی از تعاملات موفق نبوده به خاطری اینکه مردم و کشور ایران را خوب نشناختند.