یکی از مراجع تقلید عراقی ساکن قم در پیامی از درگیری های به وجود آمده در این کشور به شدت ابراز نگرانی کرد.

به گزارش پرس شیعه؛ حضرت آیت الله سید کاظم حائری از مراجع تقلید نجف اشرف در پیامی نسبت به در پی تداوم درگیری های سیاسی بین احزاب و گروههای مختلف عراق که حتی به اشغال پارلمان از سوی برخی از مردم انجام شد، واکنش نشان داد و گفت که هر چه ویرانی و بدبختی که برای این کشور به بار آورده اید کافی است، آنچه بر سر فرزندان مظلوم میهن آوردید بس است.

این مرجع تقلید عراق ادامه داد: مردم عراق که برای دفاع از آبرو و ناموس و اموال و امنیت شما می جنگند و شما را به این جایگاه رسانده اند، از دست شما محنت و مصیبتها می کشند. الله الله در حفظ آبرو و خون و ثروتهای این مردم، که ظلم به آنان از بزرگترین معاصی و پلیدترین گناهان است.

ترجمه متن این بیانیه به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

أمیرالمؤمنین (علیه السلام) فرمود: «أمّا بعد: فإنّ معصیه الناصح الشفیق العالم المجرّب تورِثُ الحسره، وتعقبُ الندامه… ؛ بدانید که نافرمانى نیکخواه مهربان و دانشمند با تجربه، موجب حسرت است و پشیمانى در پى دارد».

ای آحاد مردم غیور و مظلوم عراق

ای مردمی که از سوی سیاستمداران خود تحت ظلم و ستم هستید

به شما که در حال دفاع از حریم وطن هستید سلام می کنم؛ و فداکاری شما فرزندانم در “حشد شعبی مقدّس” و “ارتش” در راه عزّت دین و کرامت کشور را می ستایم. این ایثارگری شما در حالی صورت می گیرد که بسیاری از مردان سیاسی و تصمیم گیر، تنها نظاره گر آن هستند

فرزندان بزرگوار من

بدانید که پدر شما دشواری هایی که با آنها دست و پنجه نرم می کنید را احساس می کند؛ و با شما در محنتی که ــ با کمال تأسف ــ به کشور شما وارد آمده شریک است. این محنت، از بزرگترین و پیچیده ترین بحرانهایی است که پس از سقوط طاغوت (صدام) تا امروز ایجاد شده است.

جلوه های این بحران عبارتند از تنش سیاسی، فساد حکومتی و اداری، غفلت یا تغافل از آنچه دشمنان شما در سر دارند، و درگیری برای منافع جریانهای سیاسی حاکم که به خیابان ها و میدان ها کشیده شد و حتّى به ساختمان پارلمان رسید

این آتش، به دلیل بی مسؤولیتی کسانی شعله ور شد که باید منشأ و منبع فساد را سد می کردند و از وطن در برابر آنچه آن را به این روز کشانده است حمایت می نمودند؛ فإنّا لله وإنّا إلیه راجعون.

ای فرزندان قوم و قبیله

مرجعیّت شما، ارشادات و نصیحتهای خود را تنها با شما فرزندان درست کردار خویش در میان می گذارد؛ شما انسانهای پاک و برگزیده از عامه امت، و بخشی بزرگ از ملتی بزرگوار که همچنان گوش به سخنان مرجعیت دارد و “دستِ بزن” آن محسوب می شود. همین شما امید و پشتوانه ما برای ایستادگی در برابر فساد و تحقق اصلاحات مورد نظر مراجع به حساب می آیید، نه سیاسیّون و حاکمانی که فقط آنچه که منافعشان را تأمین کند از نصایح و توصیه های مرجعیّت جدا می کنند! و به جای پرداختن به مصالح امت، به کارهایی مشغولند که نفعی برای مردم ندارد.

بر این اساس، حوادثی که در روزهای اخیر در وطن عزیز رخ داد را دنبال کردیم تا نگاهمان کامل گردد و سپس در پاسخ به درخواست جمع کثیری از فرزندان خوبمان، این بیانیه را صادر کردیم.

پس شما را مخاطب قرار می دهم، با قلبی سرشار از درد، و روحی در تنگنای حزن و اسف از آنچه که در مناطق کشور می گذرد و درگیری هایی که هیچ نفعی برای مردم ندارد. نیروهایی که از این درگیری ها منفعت دارند، مردم را به این سو و آن سو می کشانند و نتیجه ای برای ملت، غیر از تجمیع مظالم و استمرار محرومیت های آنان به دست نخواهد آمد.

دشمنان آنچه را که نمی توانستند انجام دهند را محقق کردند:

ــ عربستان سعودی و محور سازشکار عربی، شعارهای خود علیه محور مقاومت را از دهان بعثی هایی که در هدایت این درگیری ها نقش داشتند فریاد زد.

ــ آمریکا علناً از اعزام نیروی زمینی، تفنگداران دریایی، توپخانه و هلیکوپترهای آپاچی به عراق خبر داد و این چیزی نبود که آمریکا توان آشکار کرد آن را داشته باشد مگر به دلیل تشتّت صفوف اسلامی و ملی.

ــ ترکیه اعلام کرد که نیروهای خود را در موصل نگه خواهد داشت و حکومت عراق ــ به سبب ضعف ناشی از اختلافات داخلی ــ حتّى نتوانست اعتراض خود علیه تجاوز این کشور را در مجامع بین المللی پیگیری کند.

ــ و دوباره طرح ایجاد ارتش ملی که چند ماه پیش دفن شده بود نبش قبر شد.

این، نتیجه تعارضاتی است که با نادیده گرفتن حضور اجنبی در عراق، برای تحقق منافع نامشروع گروهها در گرفته است. در این معرکه، اولین متضرّر، عراق و مردم آن هستند که بر اثر عملکرد سیاستمداران غیر مخلصش، اسیر تندباد مداوم رنجها و محنتهایند.

ای رهبران جریان های سیاسی

و ای تصمیم گیرندگان و نمایندگان مجلس و سیاسیّون و حقوقدانان و حاکمان و قضات

هر چه ویرانی و بدبختی که برای این کشور به بار آورده اید کافی است! آنچه بر سر فرزندان مظلوم میهن آوردید بس است! این مردم که شما را به مناصبتان رسانده اند و برای دفاع از آبرو و ناموس و اموال و امنیت شما می جنگند، از دست شما محنت و مصیبتها می کشند… الله الله در حفظ آبرو و خون و ثروتهای این مردم، که ظلم به آنان از بزرگترین معاصی و از پلیدترین گناهان است.

ای فرزندان و عزیزانم

ای ملت آباء و اجدادی من

امروز نیز همان چیزی که پیش از این گفته بودم را تکرار می کنم. بدانید که: گوش ندادن به نصیحت نیکخواه مهربان و داناى با تجربه، موجب حسرت است و پشیمانى در پى دارد.

عزیزان من

ما دامی که در امور خود بصیرت داشته باشید، و با آنچه در اطرافتان می گذرد با تدبیر برخورد کنید، و نیت های دشمنانتان را بشناسید، قدرت با شما و همراه شماست. همانطور که أمیرالمؤمنین (علیه السلام) فرمود: «فَلیَنْتَفِع امْرؤٌ بِنَفْسِهِ، فَإنَّمَا البَصیرُ مَنْ سَمِعَ فَتَفَکَّرَ، وَنَظَرَ فَأَبْصَرَ، وانتَفَعَ بِالعِبَرِ، ثُمَّ سَلَکَ جدَداً واضِحاً یَتَجَنَّبُ فِیهِ الصرعَهَ فی المَهاوی، والضَلالَ فی المَغاوی ؛ باید هر انسانى از وجود خود بهره ‏مند گردد، که بینا کسى است که شنید و اندیشه کرد، و نظر کرد و بصیر شد، و از عبرتها پند گرفت، سپس راهی روشن را سپرد، و از افتادن در پرتگاهها و گم شدن در کوره راهها دوری کرد». نهج البلاغه (صبحی الصالح): ۲۱۴.

باید به اندازه کافی بیدار باشید؛ که “بیداری” و “بصیرت” لازمه یکدیگرند. حضور فعال شما در میدانهای مختلف زندگی سیاسی و اجتماعی، مانع از سوءاستفاده دیگران و نفوذ در صفوف شما می شود.

در مطالبه حقوق خود از احدی نترسید؛ که اگر سکوت کردید و کوتاهی ورزیدید و غفلت نمودید، اوضاع همینگونه خواهد شد که اینک می بینید؛ و دشمنتان بدون ترس و واهمه دست تطاول به سوی شما دراز می کند؛ و کشور شما جولانگاه آمریکا و و اذناب فاسد و فرصت طلب و بعثی آن خواهد گردید.

«اللّهُمَّ إِنَّا نَشْکُوا إِلَیْکَ فَقْدَ نَبِیِّنا صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وآلِهِ، وغَیْبَهَ وَلِیِّنا، وَکَثْرَهَ عَدُوِّنا، وَقِلَّهَ عَدَدِنا، وَشِدَّهَ الْفِتَنِ بِنا، وتَظَاهُرَ الزَمانِ عَلَیْنا، فَصَلِّ عَلَى مُحَمَّد وَآلِهِ، وَأعِنَّا عَلَى ذلِکَ بِفَتْح مِنکَ تُعَجِّلُهُ، وَبِضُرٍّ تَکْشِفُهُ، وَنَصْر تُعِزُّهُ، وسُلْطانِ حَقٍّ تُظْهِرُه».

ولا حول ولا قوّه إلاّ بالله العلیّ العظیم.

کاظم الحسینی الحائری
۲۸ رجب ۱۴۳۷