خرم آباد – نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد گفت: کتاب سبب ماندگاری فرهنگ‌ ها و تمدن ها است.

به گزارش پرس شیعه به نقل از روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، آیت الله سید احمد میرعمادی در جریان بازدید از بیست و نهمین نمایشگاه کتاب تهران، با اشاره به سابقه‌ فرهنگی ۴٠ هزار ساله ی لرستان، گفت: نمایشگاه کتاب فرصتی مناسب برای تعامل و تبادل فرهنگی است.

وی با حضور در غرفه‌ لرستان در این نمایشگاه، گفت: برگزاری روز لرستان در نمایشگاه بین‌المللی کتاب، یک فرصتی استثنایی برای معرفی فرهنگ، آداب و ظرفیت‌های استان در قالب آثار مکتوب و غیر مکتوب بود.

آیت الله میرعمادی ضمن تشکر از فعالیت‌های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در برپایی روز فرهنگ لرستان و ایجاد غرفه‌ لرستان شناسی در نمایشگاه کتاب تهران، افزود: تلاش بسیار خوبی در این خصوص صورت گرفته و نکته‌ بارز که در طراحی غرفه به چشم می‌خورد این است که فقط به کتاب و معرفی آثار جدید مؤلفان لرستانی بسنده نشده و از تمام امکانات و ظرفیت‌ها برای معرفی فرهنگ، تمدن و پیشینه فرهنگی استان بهره گرفته‌شده است.

نماینده‌ی ولی‌فقیه در لرستان، کتاب را پایه و اساس فرهنگ دانست و اظهار داشت: فرهنگ با کتاب رشد و تعالی می‌یابد و کتاب سبب ماندگاری فرهنگ‌ها و تمدن هاست.

امام جمعه‌ خرم‌آباد ادامه داد: لازم است که محققان و نویسندگان استان با حضور در این نمایشگاه و تعامل با سایر استان ها، ضمن احساس مسئولیت بیشتر، برای معرفی آداب‌ و رسوم، فرهنگ، رشادت‌ها و رزم های مردم لرستان در قالب نوشته و کتاب اهتمام ورزیده و در این خصوص اقدامات بیشتری در قیاس با گذشته صورت گیرد.

رئیس شورای فرهنگ عمومی لرستان با اشاره به تدوین سند چشم‌انداز فرهنگی استان در این شورا، تصریح کرد: در این سند موضوعات مختلف فرهنگی و از جمله کتاب به طور ویژه موردبررسی قرارگرفته و مشخص‌شده که در ٢٠ سال آینده، باید چه میزان کتاب و با چه موضوعاتی منتشره شود و یا به چند کتابخانه‌ شهری، روستایی و تخصصی نیاز است تا افراد بیشتری به سمت مطالعه سوق پیدا کنند.

آیت الله میرعمادی گفت: مرحله‌ی اول این سند در جلسه‌ گذشته‌ی شورا تصویب شد و بناست که آیین‌نامه‌ی اجرای آن نیز تهیه و ابلاغ شود.

وی خاطرنشان کرد: اگر این سند جنبه‌ اجرایی پیدا کند شاهد یک تحول عظیم فرهنگی و هنری در استان از جمله در خصوص بحث کتاب و مطالعه خواهیم بود.