نخست وزیر استرالیا امروز یکشنبه به طور رسمی خبر انحلال پارلمان و برگزاری انتخابات زود هنگام در تاریخ دوم ماه میلادی جولای را اعلام کرد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از رویترز، «مالکوم ترنبول» نخست وزیر استرالیا چند ماهی است که رویای انحلال پارلمان را در سر می پرورد یعنی از همان زمانی که مجلس سنا عزم خود را برای مخالفت با لایحه احیای کمیسیون نظارت بر اتحادیه صنایع عمرانی و ساختمانی رد کرد.

ناگفته نماند که قانون اساسی استرالیا به دولت اجازه می دهد تا در صورت عدم تایید یک لایحه از سوی سنا برای دو دوره متوالی، به برگزاری انتخابات زود هنگام مبادرت ورزد.

در همین راستا، ترنبول از فرمانداری کل استرالیا خواست تا در جهت مقدمه چینی برای برگزاری انتخابات ماه آینده هر دو مجلس نمایندگان و سنا را منحل کند.

در انتخابات پیش رو موضوعاتی چون آموزش، اقتصاد و سلامت در اولویت قرار می گیرند و طبق نظرسنجی ها، ائتلاف لیبرال – ملی ترنبول در رقابت تنگاتنگ با حزب اپوزیسیون کارگر قرار دارد.

در انتخابات پارلمانی، ۱۵۰ کرسی مجلس نمایندگان و ۷۶ کرسی مجلس سنا به رقابت گذاشته خواهد شد. این اولین بار بعد از سال ۱۹۸۷ میلادی است که رقابت بر سر همه کرسی های پارلمانی استرالیا صورت می گیرد.

در این میان، حزب کارگر باید برای اثبات قدرت خود، دستکم ۲۱ کرسی مجلس نمایندگان را تصاحب کند که البته با توجه به تغییراتی که در تقسیم بندی های حوزه های انتخاباتی صورت گرفته، این حزب از حالا تصاحب سه کرسی را به طور قطع تضمین کرده است.

انتخابات زودهنگام به ترنبول که این روزها با کاهش محبوبیت مواجه شده، فرصت تلاش برای بهبود اوضاع را می دهد و به نظر می آید که در این مرحله حذف تمامی مخالفین دولت، به ویژه در مجلس سنا- هدف اصلی وی باشد.