معاون دبیر کل جمعیت العمل الاسلامی بحرین گفت: وارد شدن علما با لباس روحانیت به مراکز امنیتی به یک امر عادی تبدیل شده است.

به گزارش پرس شیعه؛ حجت الاسلام عبدالله صالح معاون دبیر کل جمعیت العمل الاسلامی بحرین پیرامون بازداشت شیخ محمد منسی، منع استخدام شهروندان شیعه در پست های نظامی و اداری، بازداشت و توهین به علما و شهادت مظلومانه جوان بحرینی عبدالغنی با خبرگزاری حوزه به گفت و گو پرداخت.

* دلیل شهادت عبدالغنی را که چندی قبل به دست مزدوارن آل خلیفه به شهادت رسید چه می دانید؟

وزارت کشور بحرین در شبکه اجتماعی توییتر دلیل شهادت این جوان را این گونه توصیف کرده است: “این جوان محکوم به ۵ سال زندان بوده و به هنگام تلاش برای فرار زخمی شده و از یکی از ساختمان های بلند روستای شهرکان سقوط کرده است”. وزارت کشور درباره نحوه و نوع مجروحیت این جوان توضیحی نداده است اما شاهدان عینی گفتند وزارت کشور اورا با یک آمبولانس منتقل کرده است.

بعد از انتقال وی به بیمارستان و بعد از گذشت ۴ روز از مجروحیتش به دست مزدوران آل خلیفه به شهادت می رسد (روز دوشنبه ۴آوریل).این جوان ۱۸ ساله به دلیل شدت مجروحیت در جریان بازداشتش به شهادت رسیده و به گفته شاهدان عینی یکی از ماشین های مامورین در جریان بازداشت جوان در زیر گرفتن وی نقش داشته است.

این اقدام روش های متعددی از حکومت آل خلیفه برای حذف معارضان اعم از کوچک و بزرگ را برملا می کند که حکومت در همه زمان ها و به روش های مختلف برای نابود کردن و از بین بردن انقلاب ۱۴ فوریه که از سال ۲۰۱۱م آغاز شده و تا امروز به مدت ۵ سال است که ادامه دارد تلاش می کند.

همچنین این اتفاق مشخص کرد که ملت بحرین با همه قربانیانی که تقدیم کرده به انقلاب عادلانه خود و پیروزی بر دیکتاتوری و طغیان و استبداد آل خلیقه کینه توز، ایمان دارد.

* آیا شهروندان شیعه اجازه استخدام در پست های نظامی و اداری وزارت کشور و دفاع را دارند؟

هرگز؛ زمانی که گزارش های دوره‌ای از وزارت خارجه آمریکا منتشر می شود و همچنین گزارش هایی از انگلیس و سازمان های حقوقی، بین المللی و سیاسی و گزارش کمیته های حقیقت یاب که پادشاه بحرین را به رسیدگی و برپایی وضعیت حقوقی و سیاسی در کشور ش در سال ۲۰۰۱م موظف می کند، درهمان حال می بینیم خانواده آل خلیفه با حکمرانی سیاسی و طایفی گری تند وخشن اش علیه شهروندان بویژه شیعیان اقدام می کند.

* دلیل بازداشت عالم دینی شیعه شیخ محمد منسی از سوی حکومت آل خلیفه چه بود؟

نیروهای امنیتی در بحرین روز جمعه ۱۵ آوریل سال جاری امام جماعت مسجد الزهرا(س) شیخ محمد منسی را به مدت ۴۸ ساعت بازداشت کردند. بر اساس اعلام دادسرای عمومی روز یکشنبه ۱۷ آوریل وی را متهم به اقامه نماز جماعت و خطبه روز جمعه بدون مجوز کردند و بعد از آن نیز دادسرای عمومی مدت بازداشت ایشان را ۷ روز برای انجام تحقیقات تمدید کرد.

جناب شیخ محمد المنسی رییس کمیته دفاع از مساجد تخریب شده در شهر حمد، و دارای جایگاه های سیاسی و خواهان بازسازی تمام مساجدی است که توسط حکومت آل خلیفه و آل سعود در ناامنی علیه شهروندان در سال ۲۰۱۱م تخریب شدند، که تعداد این مساجد به ۳۸ مسجد می رسد و بایستی این مساجد در محل های اصلیشان بازسازی شوند. اما وزرات دادگستری و اوقاف و امور اسلامی در بخش‌نامه عمومی این اقدام را ممنوع کردند در حالیکه پیش از این در خواست بازسازی مساجد بارها اعلام شده بود.

از نظر تعدادی از فعالان و گروه های سیاسی بازداشت شیخ منسی جزیی از سیاست نظام آل خلیفه که همان دشمنی با دین و هدف قرار دادن عمدی رجال دینی و علما است می باشد، و حکومت به محکوم کردن افرادی تمایل دارد که در منابر خود، آگاهی دادن به مردم و پرورش روح مبارزه طلبی با ظلم و ظالمان را ترویج می کنند.

از جمله سخنان مطرح شده در خطبه نماز جمعه مسجد الزهرا(سلام الله علیها) روز جمعه ۱۵ آوریل ۲۰۱۶م ، درباره درخواست علما از وزارت کشور بوده” که حق علما را محترم شمارند و زمانی که به مراکز پلیس و تحقیقات و بازرسی برده می شوند که این کارالبته بسیار آسان است مانند نوشیدن آب !! به آنها احترام بگذارند.

وارد شدن علما با لباس روحانیت به مراکز امنیتی یک امر عادی شده است

وارد شدن علما با عمامه هایشان و لباس روحانیت به مراکز امنیتی یک امر عادی و آسان در کشور شده است!! و توجیه اهانت به روحانیون و معممان در بحرین رفتاری کاملا سهل و آسان است!! اما به چه جرم و با چه تهمتی؟! می گویند تحریک و آشوب انگیزی علیه نظام!! آیا این کلام و درخواست، آشوب انگیزی علیه نظام است؟!!

من خطاب به حکومت بحرین می گویم ای دستگاه امنیت! و ای وزارت کشور! و ای حاکمان بحرین! شما ملت بحرین را بیزار و بی رغبت به خود کردید. هربار علما احضار می شوند و برخی از آنها سلب تابعیت می شوند و بعضی به اجبار از کشور سفر می کنند. مردم این ها را می بینند؛ این ملت با علما ارتباط دارد و به خاطر اعمالتان از شما بیزار می شوند.

شما با دستگاه امنیتی‌تان و با هتک حرمت های متعددتان و تجاوز مکرر به مقدسات و نوامیس و با تجسس خانه ها و اماکن مقدس، ملت را علیه نظام تحریک می کنید.

بر شما لازم است که از علما تشکر کنید؛ برای اینکه علما امنیت را در این کشور حفظ می‌کنند و اگرعلما نبودند، زمانی که جنبش های سیاسی را توقیف و درخواست های ملت را در بحرین سرکوب می کردید وضعیت بیش از حد به هم ریخته و نابسامان می شد.

در خواست های علما را مکرر می خوانیم؛ زمانی که آنها در برنامه تبعیض طائفی قرار می گیرند و مورد ظلم، تحقیر و توهین در بحرین هستند و حکومت علیه آنها عمل می کند. البته این یک تهمت از طرف من نیست و هنگامیکه همه گزارش های حقوقی از جمله گزارش وزارت خارجه آمریکا را می خوانیم متوجه این حقایق می شویم.

این درخواست ها گزافه گویی نیست. این علما فقط بر تکلیف شرعی و ملی خود در این کشور و در مقابل این ملت اصرار دارند و خود را ملتزم به آن می دانند و می دانید که درخواست های مشروع هر شهروند بحرینی در محدوده مفهوم آزادی اندیشه و با پشتوانه قانون و مردم سالاری است و همچنان ادامه دارد.