شماری از سناتورهای افغانستان مخالفت خود با معرفی سرپرستان جدید وزارت دفاع ملی و ریاست عمومی امنیت ملی این کشور را اعلام کردند.

به‌ گزارش پرس شیعه به نقل از «آوا»، این سناتورها دلیل مخالفت خود را متهم بودن این افراد به فساد و سابقه عضویت در گروه طالبان بیان کردند.

«شیرمحمد اخوندزاده»، عضو مجلس سنا افغانستان در نشست عمومی این مجلس گفت که «عبدالله خان»، سرپرست جدید وزارت دفاع ملی، عضو گروه طالبان بود.

وی افزود که عبدالله خان در وزارت دفاع طالبان کار کرده است و ارتباط نزدیک با سازمان استخبارات پاکستان دارد.

وی همچنین سرپرست جدید وزارت دفاع ملی افغانستان را به دست داشتن در فساد گسترده متهم کرد و گفت که رای دادن به عبدالله خان، جفا در حق ملت است.

وی هشدار داد که اگر فردا در بخش های نظامی وزارت دفاع مشکلات به وجود آید مسولیت اش به دوش رییس جمهور خواهد بود.

لازم به ذکر است که «اشرف غنی» رئیس جمهور افغانستان، پنجشنبه هفته گذشته، در احکام جداگانه، جنرال عبدالله خان را به عنوان سرپرست وزارت دفاع و «مصعوم ستانکزی» سرپرست پیشین وزارت دفاع افغانستان را به عنوان وزیر مشاور و سرپرست جدید ریاست عمومی امنیت ملی این کشور معرفی کرد.

در همین حال، «افضل شامل»، عضو دیگر مجلس سنا این کشور گفت که معرفی این دو فرد به عنوان سرپرست در وزارت دفاع ملی و امنیت ملی جفاست و نمایندگان مجلس نباید به آنان رای دهد.

از سوی دیگر، «زلمی زابلی» عضو دیگر سنا افغانستان، با انتقاد از معرفی این افراد، گفت که از اینکه این افراد متهم به خیانت ملی و فساد هستند، حمایت سناتوران نخواهند داشت.

زابلی افزود: معصوم ستانکزی زمانی که رئیس دبیرخانه شورای عالی صلح بود، از سفارت خانه ها پول دریافت می‌کرد و همچنان متهم به حیف میل صدها پروژه است.

سرانجام، فضل هادی مسلمیار، رئیس مجلس سنا افغانستان گفت که رد و صلاحیت این افراد جز صلاحیت‌های مجلس نمایندگان است که رای تائید می‌دهند یا رد.