یک مقام پارلمانی روسیه با تاکید بر این که لشکرکشی عربستان سعودی به سوریه متناقض معیارهای قوانین بین المللی بوده و به نوعی اعلان جنگ تلقی می شود، درباره عواقب این اقدام به ریاض هشدار داد.

به گزارش پرس شیعه، «پاول کراشنینکوف» رییس کمیسیون امور قوانین مدنی و کیفری دومای روسیه روز جمعه به خبرگزاری اینترفاکس گفت: عربستان سعودی برای انجام عملیات نظامی در سوریه، بر اساس قوانین بین المللی نیاز به اجازه رسمی دولت سوریه دارد، در غیر این صورت چنین اقدامی را می توان اعلان جنگ تلقی کرد.
وی افزود: اگر عربستان سعودی می خواهد به طور قانونی در سوریه عملیات نظامی اجرا کند باید اجازه دمشق را کسب کند در غیر این صورت بر اساس قوانین بین المللی، عملیات نظامی غیرقانونی خواهد بود.
مقام پارلمانی روس نسبت به عواقب و پیامدهای چنین اقدامی به ریاض هشدار داد.
همچنین «واسیلی لیخاچف» عضو کمیسیون امور کشورهای همسود و همگرایی اوراسیایی دومای روسیه هم در این رابطه گفت که اجرای عملیات نظامی عربستان سعودی در سوریه بدون مجوز شورای امنیت سازمان ملل و دولت سوریه ناممکن است و در غیر این صورت این اقدام را می توان تجاوز خارجی و نقض تمامیت ارضی یک کشور مستقل تلقی کرد.
این در حالی است که «احمد العسیری» سخنگوی وزارت دفاع عربستان سعودی و سخنگوی ائتلاف هوایی تحت رهبری عربستان که وظیفه حمله به کشور یمن را دارد، به تازگی گفته است که عربستان در صورت موافقت دیگر اعضای ائتلاف، آمادگی حمله زمینی به مواضع داعش در سوریه را دارد.
رسانه های روسی امروز از احتمال اعزام هزاران نیروی نظامی عربستان برای شرکت در عملیات زمینی در سوریه خبر دادند که به بهانه مبارزه با گروه تروریستی داعش صورت می گیرد.
روزنامه کامرسانت روز جمعه در این رابطه در گزارشی با عنوان «ریاض اقدامات خود در عملیات زمینی در سوریه را با آنکارا هماهنگ می کند» نوشت: عربستان ممکن است چند هزار نیروی نظامی برای مبارزه با جنگجویان گروه تروریستی داعش به سوریه اعزام کند.
به نوشته این روزنامه روسی، سخنگوی وزارت دفاع عربستان اعلام کرده است که در صورت اجرای عملیات زمینی توسط ائتلاف آمریکایی در سوریه، ریاض نیروی نظامی به این کشور اعزام خواهد کرد.
روزنامه ایزوستیا نیز در شماره جمعه خود با انتشار مطلبی با عنوان «عربستان هزاران نیروی نظامی به سوریه اعزام می کند» نوشت: عربستان قصد دارد چهار هزار نیروی نظامی برای مقابله با گروه داعش به سوریه اعزام کند.
در مطلب این روزنامه روسی با اشاره به اظهارات «احمد اسیری» مشاور وزیر دفاع عربستان نوشت: ریاض برای شرکت در عملیات زمینی در سوریه در چارچوب ائتلاف بین المللی (آمریکایی) به رهبری آمریکا آمادگی دارد.
ایزوستیا افزود: عربستان اقدامات خود را در سوریه با ترکیه هماهنگ خواهد کرد و این دو کشور بتازگی برای این منظور شورای هماهنگی تشکیل داده اند.
در همین حال به نوشته این روزنامه روسی، ریاض و آنکارا سرنگونی حکومت بشار اسد را به عنوان هدف مشترک و راهبردی خود دنبال می کنند. سران این دو کشور بر این باورند که حل و فصل سیاسی مسأله سوریه بدون فشار نظامی بیشتر بر دمشق امکانپذیر نیست.
«ایگور کوناشنکوف» سخنگوی وزارت دفاع روسیه، ترکیه را متهم کرد که برای تهاجم نظامی به خاک سوریه آماده می شود.
کوناشنکوف روز پنجشنبه در جمع خبرنگاران گفت: تحرکات و نقل و انتقالات نظامی در محدوده مرزی ترکیه و سوریه حاکی از سازماندهی گسترده نیروهای ترکیه برای تهاجم نظامی به این کشور است.
بر اساس گزارش خبرگزاری روسیا سگودنیا، سخنگوی وزارت دفاع روسیه افزود: دلایل جدی برای پیش بینی حمله نیروهای ترکیه به سوریه داریم و نشانه های از سازماندهی پنهانی نیروهای ترکیه برای اقدام نظامی در خاک سوریه به دست آورده ایم.