وزارت دفاع کره جنوبی در پاسخ به دعوت رئیس جمهوری کره شمالی برای آغاز مذاکرات نظامی بین دو کشور اعلام کرد که هرگز پذیرای پیونگ یانگ به عنوان یک قدرت مجهز به تسلیحات هسته ای نخواهد بود.

به گزارش پرس شیعه به نقل از یونهاپ نیوز، وزارت دفاع کره جنوبی امروز دوشنبه با صدور بیانیه ای اعلام کرد که هرگز کره شمالی را در قالب یک کشور مجهز به تسلیحات هسته ای به رسمیت نشناخته و به نظام اعمال فشار از راه تحریم های شدید علیه دولت پیونگ یانگ ادامه خواهد داد.

این وزارتخانه در عین حال دعوت «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی را مبنی بر لزوم مذاکرات نظامی بین دو کشور غیر صادقانه خوانده و از پیونگ یانگ خواست تا با توقف رفتارهای تحریک آمیز دست از تلاش برای دستیابی به تسلیحات هسته ای بردارد.

لازم به ذکر است که «جونگ اون» دیروز یکشنبه در دومین روز از برگزاری کنگره حزب حاکم کارگران از تمایل برای بهبود روابط با کشورهای متخاصم به شرط احترام به تمامیت ارضی کره شمالی سخن گفته و از سرگیری مذاکرات نظامی با سئول را برای رسیدن به صلح و آشتی پایدار در شبهه جزیره کره خواستار شده بود.

در پاسخ به این دعوت، «مون سانگ گیون» سخنگوی وزارت دفاع کره جنوبی گفت: موضع سئول و جامعه بین الملل همواره بر عدم پذیرش کره شمالی به عنوان یک کشور مجهز به تسلیحات هسته ای متمرکز بوده است. به همین دلیل، کره جنوبی به تلاش های خود برای اعمال فشار به پیونگ یانگ از راه تحریم های شدید ادامه می دهد.

وی ادامه داد: اگرچه راه مذاکره همواره باز است اما پیش از آن کره شمالی باید به اقدامات تحریک آمیز خود خاتمه داده و رفتاری صادقانه داشته باشد.

مادامیکه کره شمالی خود را یک کشور مجهز به تسلیحات هسته ای خوانده و رفتارهای تحریک آمیز ارائه می دهد، نمی توانیم آن را صادق بنامیم.

سئول بیم آن را دارد که مبادا پیونگ یانگ از مذاکرات نظامی بین دو کشور به عنوان ابزاری برای اعمال فشار و واداشتن کره جنوبی به برچیدن بلندگوهای مرزی خود استفاده کند. سئول از این بلندگوها به عنوان حربه جنگ تبلیغاتی علیه کره شمالی استفاده می کند تا وصف لذایذ زندگی مدرن را به گوش مردم آن سوی مرز برساند.