دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری در کلمبیا همراه با بیم و امید درباره توافق صلح با شبه نظامیان «فارک» در این کشور آغاز شده است.

به گزارش پرس شیعه به نقل از خبرگزاری فرانسه، مردم کلمیبا امروز یکشنبه برای شرکت در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری این کشور پای صندوق های رأی رفتند.

در دور اول انتخابات «ایوان دوکه مارکز» (Gustavo Petro) نامزد راست‌ گرا با کسب بیش از ۳۹ درصد آراء، پیشتاز این انتخابات در کلمبیا شد و «گوستاوو پترو» (Gustavo Petro) از حزب چپ‌ گرای «جنبش مترقی» هم با ۲۵ درصد آراء به دور دوم انتخابات ریاست جمهوری در این کشور راه یافت.

«ایوان دوکه مارکز» عضو حزب راست میانه و از حامیان «الوارو اوریبه» (Alvaro Uribe) رئیس جمهوری پیشین کلمبیا (۲۰۰۲ تا ۲۰۱۰) است.

وی بنیانگذر این حزب است که شعار تغییر در معاهده صلح با شورشیان فارک را سر می‌دهد. دوکه مارکز و هم حزبی‌های او توافق با گروه فارک را سهل و ملایم توصیف می‌ کنند.

از سوی دیگر، رقیب وی یعنی «گوستاوو پترو» چریک سابق «جنبش نوزدهم آوریل» با شعار نخبه‌گرایی وارد عرصه انتخابات شده است. فراهم آوردن زندگی بهتر و مسکن برای فقرا و همچنین بی نیاز کردن کلمیبا، چهارمین اقتصاد آمریکای لاتین از سوخت فسیلی از وعده‌های مهم او است.