شبکه الجزیره از ورود ارتش ترکیه به منبج در حومه شرقی حلب در راستای اجرای توافق انجام گرفته میان آنکارا و واشنگتن خبر داد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از الیوم السابع، برخی منابع از شروع توافق صورت گرفته میان آمریکا و ترکیه درباره شهر منبج در حومه شرقی حلب خبر دادند.

بر اساس این گزارش؛ نیروهای آمریکایی و ترکیه ای در اطراف رود الساجور که میان نیروهای شورای نظامی منبج و گروههای سپر فرات مورد حمایت ارتش ترکیه جدای می اندازد، شروع به استقرار کرده اند.

از سوی دیگر شبکه الجزیره از ورود ارتش ترکیه به شهر منبج در حومه شرقی حلب خبر دادند.

شایان ذکر است که اخیرا مولود چاووش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه اعلام کرد، با آمریکا بر سر خلع سلاح گروه شبه‌نظامی یگان‌های مدافع خلق (ی‌پ‌گ) به توافق رسیده است. او در آنکارا به خبرنگاران گفت، این گروه بلافاصله بعد از ترک شهر منبج سلاح‌های خود را واگذار خواهد کرد. وزیر خارجه ترکیه گفت‌، این تصمیم بخشی از نقشه راه مشترکی است که روز دوشنبه ۴ ژوئن (۱۴ خرداد) در مذاکره با مایک ‌پومپئو، همتای آمریکایی بر سر آن به توافق رسیده است. این نقشه بزودی به اجرا درمی‌آید و طی شش ماه اجرای آن باید به اتمام برسد.

آنگونه که آناتولی گزارش داده است این طرح سه مرحله ای است؛

۱- نیروهای یگانهای مدافع خلق ظرف ۳۰ روز منبج را ترک می کنند

۲- ترکیه و آمریکا شهر را به مدت ۴۵ روز به شکل مشترک اداره خواهند کرد

۳- اداره محلی دو ماه پس از اجرایی شدن توافق تشکیل می شود

طبق گفته بنعلی ایلدریم نخست وزیر ترکیه، اجرایی شدن توافق ۹۰ روز به طول خواهد انجامید و اداره شهر به شورای محلی واگذار خواهد شد.