توکیو در واکنش به رزمایش دو روزه کره‌جنوبی در دریای ژاپن اعلام کرد: این اقدام کره جنوبی کاملاً غیرقابل قبول و نگران کننده است.

به گزارش شیعه پرس به نقل از خبرگزاری کیودو، دولت ژاپن امروز دوشنبه اعتراض خود را به رزمایش دو روزه کره جنوبی در دریای ژاپن اعلام کرد.

در بیانیه دولت ژاپن در این خصوص آمده است: این اقدام کره جنوبی کاملاً غیرقابل قبول و نگران کننده است.

کره جنوبی ساعاتی پیش اعلام کرد که رزمایش دو روزه‌ای را در دریای ژاپن آغاز کرده که بر خلاف بسیاری از مانورهای گذشته این کشور، این بار هدف مانور به جای مقابله با حمله احتمالی کره شمالی، ژاپن بوده است.

ارتش کره جنوبی با فرستادن ناوهای جنگی، جنگنده و زیردریایی به اطراف جزایر کوچک «دوکدو» در شرق شبه جزیره کره این رزمایش را آغاز کرده است.

این جزایر تحت کنترل کره جنوبی است، اما ژاپن مدعی مالکیت آن است. دو کشور ده‌ها سال است بر سر مالکیت این جزایر اختلاف دارند.

هر دو کشور از متحدان نزدیک آمریکا در منطقه هستند، اما موضوع مالکیت این جزایر همواره منشا اختلاف بین ژاپن و کره جنوبی بوده است.

جزایری که در کره جنوبی با نام دوکدو و در ژاپن با نام «تاکیشیما» خوانده می‌شود در مجموع حدود ۱۹ هکتار وسعت دارد و در دریای ژاپن و در فاصله ای کمابیش مساوی از دو کشور واقع شده است.

گفته می‌شود که سواحل جزایر مورد مناقشه دو کشور منطقه‌ای غنی برای ماهی‌گیری است اما مهمتر از آن، اهمیتی است که مردم کره برای مقاومت در برابر خواست ژاپن، به عنوان قدرت استعماری سابق، قائل هستند.

بیشتر بخوانید.....
دومین نشست از هم‌اندیشی«هنر ایرانی و اسلامی در آسیای مرکزی و چین»