یک جوان عربستانی پس از تحمل بیش از دو سال و پنج ماه حبس و شکنجه از بند زندان‌ های مخوف رژیم سعودی آزاد و به آغوش خانواده‌ اش بازگشت.

به گزارش پرس شیعه؛ یکی از جوانان شیعه عربستانی که بیش از دو سال پیش توسط نیروهای امنیتی رژیم سعودی در شرق این کشور دستگیر شده بود آزاد شد.

«زید حسن علی الزاهر» از اهالی شهر قطیف ساکن منطقه العوامیه که از مناطق شیعه نشین عربستان محسوب می‌شود در تاریخ ۱۸ نوامبر ۲۰۱۴ بدون اعلام هیچ‌گونه اتهامی و بصورت خودسرانه دستگیر شده بود.

این جوان سرانجام روز گذشته پس از تحمل بیش از دو سال و پنج ماه حبس و شکنجه از بند زندان‌های مخوف رژیم سعودی آزاد و به آغوش خانواده‌اش بازگشت.

این درحالی است که «علی الزاهر» برادر بزرگتر زید که همزمان با وی دستگیر شده کماکان در زندان‌های رژیم سعودی بسر می‌برد.

طبق آمار منتشر شده نیروهای امنیتی عربستان سعودی از بهار ۲۰۱۱ بیش از ۹۵۰ نفر را در قطیف و الاحساء بازداشت کردند که با وجود آزادی شماری از آن‌ها اما هنوز بیش از ۲۰۰ نفر از آن‌ها در بازداشت به سر می‌برند.

در میان بازداشتی‌ها ۵ نفر به اعدام محکوم شده و شماری دیگر به ۱۰ تا ۲۵ سال زندان محکوم شده‌اند.

گفتنی است چندی پیش اعدام شیخ نمر باقر النمر، روحانی برجسته عربستانی خشم شیعیان این کشور را برانگیخت.

شیخ نمر یکی از برجسته ‌ترین زندانیان سیاسی عربستان است که در تاریخ ۲۳ مهر ۱۳۹۳ به اتهام انتقاد از حکومت عربستان به اعدام محکوم شد. دادگاه تجدید نظر و دیوان عالی عربستان چندی پیش حکم اعدام شیخ نمر باقر النمر را تائید کردند که این مساله مورد اعتراض علما، اندیشمندان، سازمان‌های اسلامی و بین المللی در سراسر جهان قرار گرفته بود.

رژیم سعودی در حالی که از جریان‌های تروریستی و افراط گرایان تکفیری حمایت می‌کند با منتقدان داخلی خود با زبان اعدام، سرکوب و حبس های طولانی مدت سخن می‌گوید.