هرچه از جنگ یمن بیشتر می گذرد حقایق بسیاری بر ناظران امور روشن می شود از جمله آنها؛ دلایل عطش شدید مقامات سعودی برای خرید اس ۴۰۰ از روسیه با وجود سامانه آمریکایی پاتریوت است.

یمن کشوری است که از اهمیت راهبردی برخوردار است. موقعیت استراتژیک آن مشرف به دریای عرب و خلیج عدن در جنوب و دریای سرخ در غرب و داشتن نوار ساحلی بیش از ۲۰۰۰ کیلومتر و تنگه باب المندب یکی از مهمترین شاهراههای حمل و نقل و گذرگاههای دریایی پس از تنگه هرمز بر اهمیت این کشور افزوده است به طوری که بخش اعظم انرژی دنیا با عبور از سواحل یمن به اروپا می رسد.

همین اهمیت فوق العاده یمن سبب شده است که کشورهای همسایه آن و نیز استعماگران اروپایی به آن چشم طمع بدوزند. آمریکایی ها همواره مدعی شده اند که در جنگ یمن نقشی ندارند اما از همان ابتدا یمنی ها بر نقش مستقیم آمریکا و همپیمانان غربی اش تاکید داشته اند.

آمریکا از جنگ یمن اهداف مختلفی را دنبال می کند که از مهمترین آن؛

-فروش تسلیحات بیشتر به سعودی ها

– خالی کردن جیب اعراب به ویژه سعودی ها و اماراتی ها از طریق فروش تسلیحات و کمک به اقتصاد آمریکا

-تسلط بر ساحل غربی یمن تا شاهراه انرژی و انتقال آن به اروپا به خطر نیافتد

-ممانعت از تهدید رژیم صهیونیستی

-منابع نفت و گازی که یمن در اختیار دارد

در واقع اهمیت راهبردی یمن سبب شده است که کشورهای منطقه و با آنها اسرائیل با کمک آمریکا و غربی به دنبال سیطره بر یمن باشند تا این گلوگاه مهم اقتصادی و نظامی را به سیطره خود درآورند. در واقع تسلط بر عدن و بندر آن و فرودگاهش و نیز حضر موت و بندر و فرودگاهش و جزیره سوقطرا در این راستا رخ داد. جنگ یمن در واقع جنگ آمریکا، رژیم صهیونیستی، انگلیس و فرانسه ضد ملت یمنی ها با اهداف ژئوپلتیک و اقتصادی استجنگ یمن در واقع جنگ آمریکا، رژیم صهیونیستی، انگلیس و فرانسه ضد ملت یمنی ها با اهداف ژئوپلتیک و اقتصادی است. اسرائیلی ها در کنار اماراتی ها و سعودی ها از همان ابتدا در جنگ یمن مشارکت داشتند.

با توجه به آنچه گفته شد می توان گفت که آمریکا و اسرائیل و غرب از همان ابتدا در کنار سعودی ها و ائتلاف آنها قرار گرفته اند اما در عمل نتوانستند کاری از پیش ببرند.

برای بیان ناکارآمدی ائتلاف سعودی-آمریکایی ذکر دو نمونه کافی است؛ اولا، حملات موشکی بی امان یمنی ها در داخل عربستان و مواضع ارتش سعودی است که برخلاف آنچه ادعا می شود ضربات مهلکی به سعودی ها وارد می آورد و اینکه گفته می شود موشکها رهگیری شده است جز جنگ روانی و بازی رسانه ای نیست. حقایقی که سعودی ها آنرا کتمان می کنند گواه تلفات و خسارات سنگینی سعودی ها است که این نیز خود گویا موضوعات بسیاری است.

راز هروله ملک سلمان به مسکو برای خرید اس ۴۰۰

اگر آنگونه که سعودی ها مدعی می شوند که موشک های یمنی ها را خنثی کرده اند باشد پس چرا سراسمیه ملک سلمان درهای مسکو را می کوبد تا سامانه اس ۴۰۰ را بخرد و توافق اولیه را با روسها برای خرید این سامانه به امضا رساند؟

آیا این جز ناکارآمدی سامانه پاتریوت آمریکایی است؟ اگر سامانه پاتریوت که آمریکایی ها برای آن هزینه گزافی روی دست عربستان گذاشتند و پولش را گرفتند، توانایی داشت که دیگر چه دلیلی داشت که مقامات سعودی به دنبال خرید اس ۴۰۰ باشند.

بیشتر بخوانید.....
یگان موشکی یمن: موشک برکان نشست رهبران رژیم سعودی را هدف قرار داد

آنگونه که یمنی ها اعلام کرده اند سامانه پاتریوت کاملا ناکارآمد بوده و در حملات موشکی یمنی ها به داخل عربستان ضربات مهلکی به سعودی ها وارد شده است که آنها به قول معروف صدایش را در نمی آورند و حقایق را پس از هر حمله موشکی با این عوامفریبی که موشک رهگیری شده است سانسور می کنند و می پوشانند.

در واقع کماندوهایی آمریکایی که در جنوب عربستان و مناطق مرزی با یمن فعال شدند پس از این ضربات مهلک از سوی سعودی ها فراخوانده شدند اما نه این کماندوها و نه حمایت گسترده آمریکایی نتوانست دردی از دردهای بی شمار سعودی ها درمان کند. آمریکا خواستار ادامه جنگ یمن است زیرا در این شرایط می تواند جنگ افزارهای خود را به جنگ افروزان بفروشد و اقتصاد خود را سرو سامان دهد.

نمونه دوم، ناکامی ائتلاف سعودی-آمریکایی در تحقق اهدافشان. هزینه های سنگینی که جنگ یمن بر دوش سعودی ها گذاشته، نه تنها تاکنون اهدافش را محقق نکرده، بلکه در حال فرسوده کردن اقتصاد عربستان علیرغم تلاش رسانه های این کشور برای پررونق نشان دادن آن است.

سعودی ها با بهره گیری از شرایط عید فطر تلاش کردند که بر الحدیده و ساحل غربی یمن مسلط شوند اما تاکنون نه تنها راه به جایی نبرده اند بلکه متحمل تلفات سنگین شده اند.

سئوالی که ناظران امور جنگ یمن را به خود مشغول کرده، این است که افکار عمومی عربستان تاچه زمانی در قبال تبعاتی که این جنگ بر جیب آنها خواهد گذاشت ساکت می مانند به ویژه که طبق برخی آمارها تاکنون عربستان رقم قابل توجهی برای این جنگ هزینه کرده است؟

شاید برخی مخاطبان تحت تاثیر جنگ روانی سعودی ها قرار بگیرند اما با نگاهی به اوضاع جنگ یمن حقایق بسیارو دروغ های ریاض آشکار می شود. مخاطبان باید این سئوال را از خود بپرسند که اولا اگر موشک های یمنی ها از سوی سامانه پاتریوت رهگیری می شود پس دلیل هروله ملک سلمان به کرملین برای خرید اس ۴۰۰ چیست؟ اگر بر اساس تبلیغات امپراتوری رسانه ای سعودی-اماراتی-غربی؛اهداف آنچه طوفان قاطعیت نامیده می شد محقق شده است پس این همه لشکرکشی فرانسوی، انگلیسی، آمریکایی، اسرائیلی و دیگر حامیان به همراه ائتلاف سعودی برای تسلط بر الحدیده، فقط برای الحدیده چیست؟

سئوال دیگر اینکه جنگ یمن اگر آنگونه که رسانه های سعودی مطرح می کنند برای ایجاد ثبات و به اصطلاح مشروعیت در یمن است پس چرا کودکان و زنان کشته می شوند و گرسنه نگه داشته می شوند؟

یمنی ها مردمی شرافتمند هستند که زیر بار زور نمی روند. آنها الحدیده و دیگر مناطق یمن را به گورستان متجاوزان تبدیل کرده و خواهند کردیمنی ها مردمی شرافتمند هستند که زیر بار زور نمی روند. آنها الحدیده و دیگر مناطق یمن را به گورستان متجاوزان تبدیل کرده و خواهند کرد. گواه آن نیز حملات و عملیات ها و کمین های موفقی است که ضد متجاوزان داشته اند.

تلفات متجاوزان بر خلاف آنچه رسانه های غربی-عبری-عربی سکوت کرده اند بسیار سنگین است. شمار زیادی از متجاوزان کشته و زخمی شده اند و ادوات آنها منهدم شده است.

واقعیت مسلم جنگ یمن به ویژه الحدیده گواه این است که متجاوزان با تمام توان و امکانات وارد جنگ الحدیده شده اند اما در مقاومت ارتش و کمیته های مردمی یمن راه به جایی نبرده اند و همانطور که عبدالملک الحوثی رهبر جنبش انصارالله یمن در سخنرانی چند روز قبل خود گفت؛ الحدیده به گورستان متجاوزان تبدیل خواهد شد.

منبع؛ مهر