نخست وزیر ترکیه با حضور در شعبه اخذ رای شهر ازمیر، درخصوص نتیجه انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی این کشور اظهار امیدواری کرد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از آناتولی، «بنعلی ایلدریم» نخست‎وزیر ترکیه دقایقی پیش با حضور در یکی از شعب اخذ رای زادگاهش ازمیر، در انتخابات پارلمانی و ریاستجمهوری این کشور مشارکت کرد.

وی خطاب به خبرنگاران گفت: ترکیه در سایه امنیت و ثبات نظام حکومتی جدید، به پیشروی به سوی اهداف و افق‎های جدید ادامه می‎دهد.

ایلدریم همچنین اظهار امیدواری کرد که نتیجه انتخابات به نفع ملت ترکیه تمام شود.

گفتنی است در انتخابات امروز ۵۶ میلیون شهروند ترک در داخل کشور پای ۱۸۰ هزار صندوق رای می‌روند تا ۶۰۰ نماینده پارلمان و یک رئیس جمهور را انتخاب کنند. بیش از ۳ میلیون شهروند دارای حق رای ترکیه در خارج از کشور نیز می‌توانند آراء خود را در ۶۰ کشور جهان به صندوق‌های رای بیندازند. ائتلاف احزاب برای ریاست جمهوری و پارلمان مهم‌ترین ویژگی و تفاوت این دور از انتخابات در قیاس با دوره‌های پیشین است و برای دومین بار رئیس جمهوری به طور مستقیم از طرف رای‌دهندگان انتخاب می‌شود نه از طرف احزاب.

برای تصدی مقام ریاست جمهوری شش نامزد در این انتخابات رقابت می کنند اگر یکی از آنها بیش از ۵۰ درصد آراء را به دست آورد می تواند مقام ریاست جمهوری را از آن خود کند. در غیر این صورت انتخابات به دور دوم کشیده خواهد شد که تاریخ برگزاری آن هشتم ماه ژوئیه تعیین شده است.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری فعلی ترکیه براین باور است که می تواند در دور اول به پیروزی برسد. اما رقیب اصلی او «محرم اینجه» از حزب جمهوریخواه خلق (CHP) مبارزه انتخاباتی موفقیت آمیزی داشته است و می تواند رقیب خطرناکی برای اردوغان به شمار آید.