فرستاده ویژه سازمان ملل در امور یمن با بیان اینکه طرف های یمنی در خصوص مسأله مبادله اسراء در حال گفتگو هستند، اعلام کرد: تاکنون این گفتگوها به نتیجه مشخصی منجر نشده است.

به گزارش پرس شیعه به نقل از خبرگزاری سبأ، «اسماعیل ولد الشیخ» فرستاده ویژه سازمان ملل در امور یمن در سخنانی اعلام کرد که طرف های درگیر در سوریه بر سَر مسأله بحث و تبادل نظر پیرامون مبادله اسراء با یکدیگر به توافق رسیده اند.

بر اساس این گزارش، وی با بیان اینکه دو طرف در شرایط کنونی در این زمینه در حال مذاکره هستند، گفت: تاکنون هیچ توافقی در خصوص مبادله اسراء میان طرف های یمنی حاصل نشده است.

فرستاده ویژه سازمان ملل در یمن همچنین اظهار داشت: طرف های یمنی در خصوص بررسی آزاد کردن نیمی از اسرایی که در نزد آنهاست به توافق اولیه دست یافته اند.

به گفته اسماعیل ولد الشیخ در صورت نهایی شدن این طرح، نیمی از اسرایی که نزد هر دو طرف وجود دارند تا پیش از ماه مبارک رمضان یعنی کمتر از یک ماه دیگر آزاد خواهند شد.

لازم به ذکر است پیش از این شبکه «الجزیره» و «رویترز» گزارش دادند طرفین یمنی بر سر آزادی تمامی بازداشت‌شدگان و اسرا توافق کردند.

این در حالی است که شبکه «العربیه» از توافق بر سر آزادی نیمی از بازداشت‌شدگان طی ۲۰ روز آینده خبر داد.

بنا به گزارش‌ها، توافق مذکور بر اساس قطعنامه شورای امنیت (۲۲۱۶) بوده است.

شبکه «المیادین» نیز از توافق بر سر آزادی تمامی بازداشت‌شدگان طرفین خبر داد و به نقل از یک منبع یمنی نزدیک به تیم مذاکرات نوشت: مرحله اول شامل آزادی ۵۰ اسیر و بازداشت‌شده از دو طرف طی ۲۰ روز است.