افغانستان و تاجیکستان توافقنامه توسعه روابط دوستانه و استرداد مجرمین امضا کردند.

به گزارش پرس شیعه به نقل از خبرگزاری «افق»، پس از دیدار خصوصی و مذاکرات هیئت های رسمی تاجیکستان و افغانستان دو سن همکاری بین دو کشور به امضا رسید.

در ابتدا «امامعلی رحمان» رئیس مجمور تاجیکستان و «محمد اشرف غنی» رئیس جمهور افغانستان بیانیه مشترک در خصوص توسعه روابط دوستانه و همکاری های تاجیکستان و افغانستان را به امضا رساندند و سپس «رمضان رحیم زاده» وزیر کشور تاجیکستان و «صلاح الدین ربانی» وزیر امور خارجه افغانستان توافقنامه استرداد مجرمین بین دو کشور را به امضا رساندند.

مقام های هر دوکشور همچنان در بیانیه ای مطبوعاتی اظهار داشتند: پیگیرانه تلاش خواهیم کرد با ایجاد شرایط مساعد، مرز دو کشور را به مرز ثبات، دوستی و همکاری تبدیل نماییم.

اشرف غنی در دیدار با رئیس جمهور تاجیکستان طرح خط انتقال نیروی برق «کاسا – ۱۰۰۰» را نشانه همکاری‌های افغانستان با کشور‌های آسیای مرکزی ارزیابی کرد و گفت که هندوستان نیز آمادگی خود را برای پیوستن به این طرح اعلام داشته ‌است.

قرار است محمد اشرف غنی پنج شنبه در مراسم افتتاح عملیات اجرای طرح خط فشار قوی انتقال نیروی برق از قرقیزستان و تاجیکستان به افغانستان و پاکستان موسوم به «کاسا – ۱۰۰۰» شرکت کند.
در این مراسم، رئیس جمهوری قرقیزستان و نخست وزیر پاکستان نیز حضور خواهند داشت.