درخواست روسیه برای اضافه شدن دو گروه تروریستی در سوریه به فهرست سیاه سازمان ملل متحد و کنار گذاشته شدن آنها از روند صلح سوریه با مخالفت برخی کشورهای حامی این گروه ها بی نتیجه ماند.

به گزارش پرس شیعه؛ به گفته دیپلمات ها، کشورهای انگلیس، فرانسه، آمریکا و اوکراین روز سه شنبه مانع از تصویب درخواست روسیه برای اضافه شدن دو گروه تروریستی احرارالشام و جیش الاسلام در سوریه به فهرست سیاه سازمان ملل متحد و کنار گذاشته شدن آنها از روند صلح سوریه شدند.
روسیه درخواست کرده بود دو گروه تروریستی احرارالشام و جیش الاسلام به علت ارتباط با القاعده و داعش به فهرست تحریم ها اضافه شوند.
اضافه شدن نام این دو گروه به فهرست تحریم های سازمان ملل متحد نیازمند تصمیم جمعی شورای امنیت بود که مخالفت این چهار کشور باعث شد تا درخواست روسیه رد شود.
سخنگوی دفتر نمایندگی آمریکا در سازمان ملل متحد در مخالفت با روسیه گفت: روسیه به طور علنی تلاش می کند گروه هایی را در فهرست تحریم های سازمان ملل متحد قرار دهد که بخشی از روند آتش بس هستند و چنین اقدامی آن هم در حالی که ما سعی در کاهش تنش ها در سوریه داریم، به روند آتش بس لطمه وارد می کند.
وی افزود: اکنون زمان تغییر رویکرد نیست. ما اکنون باید تلاش هایمان را برای کاهش خشونت ها در سوریه دو برابر کنیم.
جیش الاسلام از اعضای هیئت مخالفان سوری وابسته به ریاض در مذاکرات ژنو است.
این گروه مورد حمایت عربستان سعودی، یکی از گروه های تروریستی فعال در سوریه است.
گروه مسلح احرارالشام نیز که مورد حمایت مالی ترکیه و برخی کشورهای عربی خلیج فارس است، در کنار جبهه النصره (شاخه القاعده در سوریه) می جنگد.
درخواست روسیه درخصوص فهرست تحریم ها در حالی مطرح می شود که مسکو روز سه شنبه اعلام کرد گروه بین المللی حمایت از سوریه که متشکل از ۱۷ کشور است ۲۸ اردیبهشت ( ۱۷ مه) در وین گردهم خواهد آمد تا برای احیای تلاش های صلح گفت وگو کند.