روزنامه ایندیپندنت انگلیس در گزارشی تأکید کرد، جبهه النصره (شاخه القاعده در سوریه) تلاش می کند خود را به عنوان یک گروه (به اصطلاح) میانه رو به غرب معرفی کند.

به گزارش پرس شیعه؛ رابرت فیسک نویسنده این مطلب در ایندیپندنت تأکید کرد که ایمن الظواهری سرکرده القاعده، به جبهه النصره اجازه داده است تا به تدریج از القاعده جدا شود؛ زیرا هر چند جبهه النصره با داعش اختلافات جدی دارد اما تا زمانی که با القاعده مرتبط باشد، نمی توان آن را از لیست گروه های تروریستی اعلام شده از سوی آمریکا خارج کرد. همچنان که نمی تواند به لیست گروه های مسلح (به اصطلاح) میانه روی مورد حمایت غرب در سوریه وارد شود.
فیسک، خاطرنشان کرد که بر خلاف تلاش های ظاهری جبهه النصره برای ادعای جدایی از القاعده، در حقیقت القاعده می خواهد کاملا جبهه النصره را تحت اختیار خود درآورد تا از این گروه برای ایجاد یک “امارت و خلافت اسلامی” در استان ادلب سوریه استفاده کند. آنگاه با این “امارت اسلامی” به رقابت با نفوذ داعش بر خیزد.
فیسک دربارۀ ارتباط گروه تروریستی جبهه النصره با قطر نیز نوشت: هر چند قطر وجود هرگونه ارتباط با این گروه را منکر می شود اما شش ماه پیش شبکۀ قطری الجزیره با محمد الجولانی سرکرده این گروه مصاحبه ای انجام داد.

الجولانی در آن مصاحبه، برای تلطیف چهرۀ گروه تروریستی تحت امرش، مدعی شده بود که با مسیحیان، علویان و آمریکایی ها مشکلی ندارد و تنها دشمن او بشار اسد رئیس جمهور سوریه، است.

فیسک می افزاید: تردیدی نیست که جبهه النصره با قطر مرتبط است. حتی پس از آنکه جبهه النصره سه گروگان اسپانیایی را پس از ده ماه آزاد کرد، شبکۀ الجزیرۀ قطر با افتخار از نقش مسئولان قطری در آزادی آنان سخن گفت.
جبهه النصره، که پس از آغاز جنگ علیه سوریه در این کشور اعلام موجودیت کرد، یک گروه تروریستی سلفی است و شاخۀ رسمی القاعده در سوریه به شمار می آید. برخی کشورهای حامی تروریسم در منطقه تلاش دارند با معرفی جبهه النصره به عنوان یک گروه مسلح میانۀ رو، زمینۀ حمایت های رسمی غرب از این گروه را فراهم آورند.