شرکت نفت عربستان، آرامکو، بزرگترین شرکت نفتی جهان است. ۷ عددی که در ادامه می آید، از یک سو بزرگی این شرکت را نشان می دهد و از سوی دیگر عمق مشکلات اقتصادی عربستان را آشکار می کند؛ زیرا سعودی ها مجبور شده اند آرامکو را، که برخی کارشناسان آن را مرغ تخم طلای عربستان توصیف کرده اند، به فروش برساند تا هزینه ماجراجویی های خود را تأمین کنند!

به گزارش پرس شیعه؛ محمد بن سلمان به عنوان جانشین ولی عهد سعودی، ارزش این شرکت را بیش از ۲ تریلیارد دلار برآورد کرده که البته ممکن است تا ۳ تریلیارد دلار هم برسد.

– ۲۰۰۰ میلیارد دلار
– ۱ از ۸
شرکت “آرامکو” می گوید که از هر ۸ بشکه نفت خام در دنیا ۱ بشکه را این شرکت تولید می کند، یعنی ۱۲ درصد نفت دنیا که سبب می شود عربستان بزرگترین تولید کنندۀ نفت دنیا باشد.
– ۲۶۱ میلیارد
“آرامکو” اعلام کرده است میزان ذخایر نفتی اش ۲۶۱ میلیارد دلار است. این رقم یعنی اینکه “آرامکو” بیش از تمام قارۀ آمریکای شمالی نفت دارد.
– ۱ میلیون
این تعداد بشکه های نفتی است که آمریکا روزانه از “آرامکو” خریداری می کند.
– ۹۳%
هر چند آمار رسمی دربارۀ میزان مالیات “آرامکو” وجود ندارد اما برخی کارشناسان انرژی اعلام کرده اند که ۹۳% درآمد “آرامکو” به دولت سعودی می رسد.
– ۹٫۹۰ دلار
تنها عربستان و کویت می توانند هر بشکۀ نفت را با هزینۀ زیر ۱۰ دلار تولید کنند. این در حالی است که هزینۀ تولید یک بشکه نفت توسط دیگر شرکت ها و کشورها، نسبت به “آرامکو”، به مراتب بالاتر است.
– ۶۵۰۰۰
این تعداد کارکنان “آرامکو” در عربستان است.
چند روز پیش، ژاک شرایبر، کارشناس اقتصادی که دو سال پیش به درستی کاهش قیمت نفت را پیش بینی کرده بود، این بار ضمن پیش بینی یک فاجعۀ مالی قریب الوقوع در عربستان، دربارۀ تصمیم این کشور برای فروش “آرامکو” گفته بود: «اگر آن ها مرغ تخم طلای خود را بفروشند، بعد از آن با چه چیزی پول مورد نیازشان را تأمین خواهند کرد؟ این یک دیوانگی است. عربستان برای خرید وقت در حال قمار بر سر آینده خود است».
کارشناسان اقتصادی تصمیم عربستان برای فروش “آرامکو” را نشانۀ درماندگی این کشور در برابر فشارهای مالی ناشی از کاهش قیمت نفت و همچنین جبران هزینه ماجراجویی های خود در منطقه به ویژه سوریه و یمن دانسته اند.