حجت الاسلام مرتضی جوادی آملی در سخنرانی خود به مناسبت اعیاد شعبانیه که در مسجد علی بن‌الحسین امام سجاد (ع) در تهران ایراد کرد، به رهاورد های دین اسلام در خصوص هدایت جامعه بشری پرداخت.

به گزارش پرس شیعه؛ حجت الاسلام دکتر مرتضی جوادی آملی ریاست بنیاد بین‌المللی علوم وحیانی اسراء در سخنرانی خود به مناسبت اعیاد شعبانیه که در مسجد علی‌بن‌الحسین امام سجاد(ع) در تهران ایراد کرد، با اشاره به رهاوردهای دین اسلام در خصوص هدایت جامعه بشری بیان داشت:وقتی از پیامبر گرامی اسلام سؤال می‌کردند قضیه این هلال ماه چیست؟ چرا ماه این‌گونه است اول ماه هلال است، وسط ماه بدر است و در پایان این ماه به محاق می‌رود و روشنی و فروغی ندارد، خدای عالم در جواب به پیغمبر فرمود گرچه نظام کیهانی، نظام شگفت و عجیبی است، اما ما این اهلّه را برای انسان‌ها این‌گونه قرار دادیم تا اینکه بوسیله ماه موقعیت زمانی خودشان را مشخص کنند و برنامه‌هایشان را بر اساس این ماه تنظیم کنند.

حجت الاسلام مرتضی جوادی آملی با اشاره به فلسفه ماه رجب و شعبان و رمضان اذعان داشت:خدا انسان را برای عشق، محبّت و برای وصال با خود آفریده و ماه شعبان، ماه رجب، ماه رمضان چنین فلسفه‌ای دارد. ماه شعبان که ماه معظّم رسول گرامی اسلام نیز شناخته می‌شود، ماه احیای سنّت‌های نبوی است. انسان تا قبل از رسالت رسول گرامی اسلام در یک جاهلیّتی به سر می‌برد ولی رهاورد وحی نبوی، علم، اخلاق، ادب، انسانیّت، فضایل نفسانی، عبادت در پیشگاه پروردگار عالم است که پروردگار عالم برای هدایت بشر و کمال و سعادت او آورده است.

دکتر مرتضی جوادی آملی در ادامه به جایگاه رفیع قمر بنی‌هاشم و ولایتمداری ایشان اشاره کرده و بیان داشت:چرا قمر بنی‌هاشم از جایگاه شهادت به مقامی می‌رسد که تا روز قیامت همه شهدا به مقامش غبطه می‌خورند!؟ این چه جایگاهی است!؟ چون ملکوت شهادت را معرفت، آگاهی و شناخت می‌سازد شهید، شهید است زیرا می داند و آگاه است که در چه راهی دارد حرکت می‌کند و برای چه هدفی دارد قیام می‌کند و چگونه در راه خدایش به شهادت می‌رسد. همین عباس‌بن‌علی که ابی‌عبدالله به او می‌فرماید: «بنفسی أنت» با تمام این فضایل و مقام، اگر بدون اذن مولایش امام حسین(علیه السلام) به میدان برود و جان عزیزش را در راه خدا بدهد شهید نیست! اینکه ابوالفضل العباس می گوید آیا اجازه می‌دهید که به میدان بروم؟ این معرفت و شناخت، این عقلانیت دینی می‌تواند روحی و ملکوتی برای انسان ایجاد کند که شهادت انسان رنگ الهی پیدا کند ملکوتی بیابد و آن ملکوت به حدّی عظیم و والا بشود که احدی نمی‌تواند به آن درجه برسد.

ریاست بنیاد بین‌المللی علوم وحیانی اسراء در فراز دیگری از سخنان خود با تأکید بر شناخت هر چه بیشتر صحیفه سجادیه و رسالهالحقوق امام سجاد(ع) و نقش آن در اصلاح جامعه اسلامی بیان داشت:مهمترین میراثی که از امام سجاد(ع) به ما رسیده، صحیفه سجادیه و رسالهالحقوق آن حضرت است. امروز جامعه ای مدرن، پیشرفته و متعالی است که حقوق افراد در آن شناخته شده و بر اساس حقوق زندگی کند ونازل‌ترین جامعه، جامعه‌ای است که بر اساس تکلیف بخواهد عمل کند. جامعه‌ای که تکلیف را، سقف معرفت خود بداند نه سطح و مرحله نازله وظیفه خود، یک جامعه متعالی و پیشرفته نیست.

وی در ادامه بیان داشت:خداوند در قرآن کریم می فرماید ﴿وَ کَذلِکَ جَعَلْناکُمْ أُمَّهً وَسَطاً﴾ امت وسط، امتی است که نه تنها تکلیف‌مدار است بلکه حقوق‌مدار است، اخلاق‌مدار است، خدامدار است.

وی تصریح کرد: رسالهالحقوق امام سجاد(ع) که ۱۴۰۰ سال قبل نوشته شده و سند شرف و عزت امت اسلام و مکتب شیعه هست، فقط به درد این نمی‌خورد که ما در حوزه‌ها و دانشگاه‌ها تدریس کنیم و کتاب بنویسیم، بلکه باید بررسی کنیم که جامعه ما چقدر از حقوق امام سجاد برخوردار است و تکالیف خود را در مقابل این حقوق بشناسیم، چقدر از این حقوق برخورداریم؟ ما جامعه حقوقی می‌خواهیم نه دانش حقوقی، جامعه‌ای که به وظایف خود آشنا باشد و حقّ خودش را در مقابل دیگران بداند، تخطّی نکند و تجاوز نکند. ما باید در جامعه تک تک این حقوقی که مولایمان به عنوان رسالهالحقوق فرمودند در جامعه پیاده کنیم آن وقت می‌شویم جامعه حق‌مدار.