ابراهیمی ترکمان گفت: موضوع عادت به خشونت و ظلم در جهان اتفاقی است که سبب می‌شود رسانا بودن زشتی آن از بین برود.ما عادت کردیم تا زمانی که مشکلی برای خودمان به وجود نیاید، به تخریب ادامه دهیم.

به گزارش پرس شیعه، آیین اختتامیه و قرائت بیانیه پایانی هشتمین دور گفت‌وگوی دینی اسلام و مسیحیت ارمنی حوزه سیلسی، ظهر جمعه (۸ تیرماه) در لبنان برگزار شد. ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با اظهار سخنانی در این آیین، با بیان اینکه بشر تنها استفاده‌کننده از طبعیت نیست، گفت: دیگر موجودات روی زمین از طبیعت بهره می‌برند؛ اما تنها بشراست که طبیعت را تخریب می‌کند.

وی در ادامه افزود: موضوع عادت به خشونت و ظلم در جهان اتفاقی است که سبب می‌شود رسانا بودن زشتی آن از بین برود.امروز بشر به تخریب محیط زیست معتاد شده؛ یعنی ما عادت کرده‌ایم که تا زمانی که مشکلی برای خودمان به وجود نیاید، به تخریب ادامه دهیم.

ابراهیمی ترکمان تأکید کرد: متأسفانه امروز یک اعتیاد سراسری به تخریب محیط زیست فراگیر شده است. یکی از راهکارهای گذر از این بحران، رسانا سازی زشتی تخریب محیط زیست است. تکرار گناه عادت میشود و قبح آن از بین می‌رود. دوباره باید اتفاقی بیفتد تا زشتی آن عمل وزن واقعی خود را پیدا کند.

رییس شوری سیاستگذاری هماهنگی های گفت‌وگوی ادیان در جمهوری اسلامی یران سپس با گفتن اینکه خدا تنها برای انسان‌ها نیست و تعلق به همه مخلوقات دارد، ادامه داد: بزرگ‌ترین مسأله در موضوع محیط زیست نگاه فرهنگی است و در بن‌مایه تمام فرهنگها جلوگیری از تخریب محیط زیست در همه ادیان وجود دارد؛ مثلاً به قناعت تأکید می‌کنند. این بن‌مایهها باید به فرهنگ عمومی برای جامعه بشری تبدیل شود.

رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در بخش دیگری از سخنانش ضمن تأکید بر تداوم گفت‌وگوها، تصریح کرد: یکی از ویژگی‌های مهم انجام این گفت‌وگوها، نزدیک کردن ما به همدیگر است. ما هر چه گفت‌وگو نکنیم، تصورات بدی را به خود تلقین خواهیم کرد؛ در آن سو اما هر چه بیشتر گفت‌وگو کنیم نسبت به هم شناخت بیشتری کسب خواهیم کرد.

وی ادامه داد: ما در گفت‌وگوهایی که انجام می‌دهیم به دنبال این هستیم تا در خصوص مفاهیم به اشتراک نظر برسیم و بر اساس آن در حوزه‌های مختلف همکاری کنیم

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه سخنانش اظهار کرد: امروز مشکل بزرگ جهان، خشونت به نام دین است. از دین ـ که برای رحمت و عطوفت است ـ برای توجیه خشونت استفاده می‌شود. رهبران دینی باید کنار هم و با گفت‌وگو اختلافات جزیی را کنار بگذارند و بر روی فاجعه خشونت به نام دین تمرکز کنند. در این صورت می‌توان نسبت به رفع بحران‌ها خوشبین بود.

وی در تأکیدی دوباره گفت: شاهد هستیم که امروز بشر گرفتار جهالت مدرن است و با اقداماتی که انجام می‌دهد، خود را مخاطره می‌اندازد. رهبران دینی باید این خطر را به آحاد مردم گوشزد کنند و بگویند که خشونت علیه انسان، در حقیقت خشونت علیه خداست. بشر در عصر حاضر خشونت علیه جوامع را به خشونت علیه طبیعت کشانده و حتی به زمین ومحیط زیست رحم نمی‌کنند.

ابراهیمی‌ترکمان سپس با اشاره به ۳۰ گفت‌وگوی دینی جمهوری اسلامی ایران با دیگر ادیان، ادامه داد: علت اینکه پیروان ادیان در ایران به صورت مسالمت‌آمیز زندگی می‌کنند، وجود همین گفت‌وگوها و نگاه مثبتی است که ایران به این موضوع درد.

آیین پایانی هشتمین دور گفت‌وگوی دینی اسلام و مسیحیت ارمنی حوزه سیلیسی ظهر امروز با حضور جاثلیق آرام کشیشیان، رهبر ارامنه مسیحیت حوزه سیلیسی جهان، ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و رییس شوری سیاستگذاری هماهنگی‌هی گفت‌وگوی ادیان در جمهوری اسلامی یران، حجت‌الاسلام محمدمهدی تسخیری، رییس مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و جمعی از شخصیت‌های علمی و دینی و اندیشمندان مسلمان و مسیحی از جمهوری اسلامی ایران و لبنان، در حال برگزاری است.

هشتمین دور گفت‌وگوی دینی اسلام و مسیحیت ارمنی حوزه سیلیسی (۶ تا ۸ تیرماه) با موضوع «ادیان و محیط زیست» به همت مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و کلیسای ارمنی حوزه سیلیسی در آنطلیاس لبنان برگزار شد.