سنندج- رییس دانشگاه مذاهب اسلامی کشور از افزایش تعداد دانشگاه های مذاهب ایران به ۸ واحد خبر داد و گفت: در حال حاضر سه واحد از این دانشگاه در ایران فعال است.

به گزارش پرس شیعه؛ حجت الاسلام و المسلمین محمد حسین مختاری شامگاه شنبه در نشستی با خبرنگاران استان در سنندج گفت: در حال حاضر واحدهای دانشگاه مذاهب در استان های کردستان، هرمزگان و سیستان و بلوچستان فعال  است و در استان گلستان هم در ترم حدید دانشجو می پذیرفته می شود.

وی عنوان کرد: یکی از برنامه های ما ایجاد واحد دانشگاه مذاهب اسلامی در استان های آذربایجان غربی، کرمانشاه، بوشهر و گیلان است و این مهم به تصویب هیئت امنای دانشگاه رسیده است.

وی اظهارداشت: نخست وزیر عراق برای پیشگیری از نگاه افراطی و تفریطی، تنویر افکار عمومی و جلوگیری از تفسیر نابخردانه از متون دین  خواستار ایجاد چنین مدلی از دانشگاه مذاهب اسلامی ما در کشورشان شدند.

رییس دانشگاه مذاهب اسلامی کشور  با اشاره به اینکه با بیش از ۱۰ کشور آسیایی و اروپایی تفاهم نامه امضا کرده ایم، بیان کرد: در راستای این تفاهم نامه ها اقدام به تبادل دانشجو و اساتید، انتشار مجلات و کتاب، نشست و همایش های علمی مشترک و سفر های اردویی دانشجویی کرده و می کنیم.

حجت الاسلام و المسلمین مختاری ادامه داد: دانشگاه مذاهب دانشگاهی حاکمیتی است و همه مسئولان نظام  در راستای تقویت و توسعه آن اتفاق نظر دارند.

وی با بیان اینکه دانشگاه مذاهب در استان هایی که بخشی از بافت جمعیتی آن ها را اهل سنت  تشکیل داده ایجاد شده و می شود، اضافه کرد: جزو مطالبات نسل جوان ایجاد رشته هایی هم چون هنر، مهندسی شهرسازی اسلامی، معماری، حقوق عمومی، مدیریت دراین دانشگاه است که در برنامه های آینده این دانشگاه گنجانده شده است.

وی تعداد رشته های موجود دراین دانشگاه را در سراسرکشور ۲۵ رشته خواند و بیان کرد: از طریق کنکور سراسری و هم چنین بدون کنکور در مقاطع کارشناسی دانشجو پذیرش می کنیم.

رییس دانشگاه مذاهب اسلامی کشور اضافه کرد: انجام مصاحبه در پذیرش دانشجو در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد این دانشگاه که مانعی در مسیر جذب دانشجو بود، حذف شده واکنون تنها در مقطع دکتری مصاحبه انجام می شود.

حجت الاسلام و المسلمین مختاری با اشاره به ایجاد واحد دانش آموختگان در دانشگاه مذاهب اسلامی گفت: تاکنون ۸۰ درصد فارغ التحصیلان این دانشگاه جذب بازار کار شدند چراکه دانشجویان ما از هر لحاظ مورد اعتماد مردم هستند.

ایجاد رشته های فلسفه و عرفان و تاریخ اسلامی در کردستان

وی با اشاره به اینکه هم اکنون رشته های فقه و حقوق شافعی، فقه وحقوق امامیه و علوم قرآن حدیث در دانشگاه مذاهب کردستان دایر است، بیان  کرد: امسال هم مجوز ایجاد رشته های فلسفه وعرفان وتاریخ اسلامی در مقطع کارشناسی در کردستان صادر شده است.

وی با بیان اینکه کردستان استانی مملو از استعدادها وتوانمندی های هنری است، اظهارداشت: در نطر داریم در آینده رشته هنر را هم در این دانشگاه راه اندازی کنیم.

رییس دانشگاه مذاهب اسلامی کشور  تعداد کل دانشجویان این دانشگاه را ۲۵۰۰ نفر خواند و گفت: بیشتر تمرکز ما بر جذب دانشجو در مقاطع کارشناسی ارشد ودکتری است.

حجت الاسلام و المسلمین مختاری بیان کرد: دانشگاه مذاهب اسلامی مدل جامع و معقولی برای تقویت بینه تقریتی در بین مذاهب اسلامی است و باید ارتقا یابد.