متعاقب با اعدام مطیع الرحمان نظامی رهبر جماعت اسلامی بنگلادش درگیرهای شدیدی بین مردم و نیروهای امنیتی بنگلادش درگرفت.

به گزارش پرس شیعه به نقل از «دوان نیوز»، روند اعتراضات پس از اعدام «مطیع الرحمن نظامی» رهبر جماعت اسلامی بنگلادش در شهرهای مختلف این کشور شدت یافته است و اعضای جماعت اسلامی با نیروهای امنیتی درگیر شده اند. گزارشها حاکی از آنست که ۲۰ تن از معترضین توسط پلیس بنگلادش دستگیر شده اند.

از سویی دیگر تدابیر شدید امنیتی در «پانبا» زادگاه مطیع الرحمان اتخاذ شده است. جنازه مطیع الرحمان به زادگاه وی منتقل شده است و در قبرستان «پانبا» به خاک سپرده می شود.

در بسیاری از کشورهای اسلامی بویژه پاکستان نماز میت مطیع الرحمان خوانده شد. دولت اسلام آباد نگرانی شدید خود را از اعدام این شخصیت مذهبی ابراز داشت و این واقعه را ظلم در حق مردم بنگلادش دانست. پارلمان پاکستان نیز در واکنش به اعدام مطیع الرحمان قراردادی اعتراض آمیز به امضا رساند.

لازم به ذکر است مطیع الرحمن رهبر جماعت اسلامی بنگلادش به اتهام دست داشتن در کشتار هندو ها در جنگ سال ۱۹۷۱ که در آن بنگلادش از پاکستان جدا شد و اعلام استقلال کرد، محکوم و اعدام شد.

دولت بنگلادش به نخست وزیری «حسینه واجد» طرح رسیدگی به اتهامات رهبران اسلامی بنگلادش در جنگ سال ۱۹۷۱ را براه انداخته است و تا حال ۵ تن از آنها را با حکم دادگاه عالی این کشور به دار آویخته است.