نخست وزیر قرقیزستان در دیدار با عبد الله عبد الله در دوشنبه پایتخت تاجیکستان تعهد افغانستان در مبارزه با تروریسم و قاچاق مواد مخدر را ستود.

به گزارش پرس شیعه به نقل از خبرگزاری «جمهور»، «سورون بای جین بکوف» نخست وزیر قرقیزستان در دیدار با «عبدالله عبدالله» رئیس اجرایی دولت وحدت ملی افغانستان در شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان از تعهد افغانستان در مبارزه با تروریسم و قاچاق مواد مخدر را ستودنی دانست.

عبدالله در این دیدار روابط میان دو کشور را تاریخی٬ مستحکم و استوار خواند و آغاز برنامه «کاسا۱۰۰۰» برای انتقال برق به پاکستان از طریق تاجیکستان و افغانستان را گام مهم و تاریخی در راه گسترش و بهبود این روابط دانسته است.

وی در ادامه صحبت‌های خویش از کمک‌ها و همکاری‌ های قیرقیزستان به دولت و مردم افغانستان نیز قدردانی نمود.

نخست وزیر قرقیزستان ثبات و امنیت در افغانستان را برای توسعه و امنیت پایدار در منطقه اساسی و بنیادی توصیف کرد و از همکاری کشورش در این زمینه اطمینان داد.

نخست وزیر قیرقیزستان آغاز عملی شدن پروژه «کاسا ۱۰۰۰» را یکی از مهم‌ترین برنامه‌ های توسعه‌ای برای همگرایی و همکاری منطقه‌ای توصیف کرد و نقش آن را در تحول مثبت زندگی مردم موثر دانست.

عبدالله تاکید کرد: تروریست‌ ها از تمام کشورهای منطقه در افغانستان مشغول نبرد با مردم ما هستند و افغانستان در خط اول مبارزه با تروریسم و تهدیدات امنیتی قرار دارد.

وی همچنین از فعالیت‌ گروه‌های جنایتکار و تبهکار در قاچاق موادمخدر صحبت کرد و خواهان همکاری مشترک در این زمینه شد.

گفتنی است عبدالله روز چهارشنبه برای افتتاح پروژه انتقال برق از آسیای میانه به آسیای جنوبی، مشهور به «کاسا ۱۰۰۰» که یکی از پروژه های بزرگ در منطقه به شمار می رود وارد شهر دوشنبه تاجیکستان شد.

قرار است که این پروژه بزرگ اقتصادی امروز توسط مقامات عالی رتبه کشورهای افغانستان، تاجیکستان، قرقیزستان و پاکستان در منطقه «بتاش» شهر «تورسن زاده» تاجیکستان افتتاح شود.