حضرت آیت الله صافی به دو استفتا با موضوع: حبس زوج در صورت عدم استطاعت در پرداخت مهریه و پخش صدای اذان و… از بلندگوهای مساجد و ایجاد مزاحمت برای همسایگان پاسخ گفتند.

به گزارش پرس شیعه؛ متن سؤال و پاسخ این مرجع تقلید بدین شرح است

* حبس زوج در صورت عدم استطاعت در پرداخت مهریه

سؤال: به استحضار مبارک می ‌رساند متأسفانه مهریه ‌های سنگین در جامعه رواج پیدا کرده که خود باعث بر هم ‌ریختن کانون ‌های گرم خانواده شده است.

در برخی از همین خانواده‌ ها که زوج به علّت سنگینی مهریه، توان پرداخت آن را ندارد، زوجه مهریه را به اجرا می‌ گذارد و باعث بازداشت و حبس زوج می ‌گردد. بفرمایید آیا از نظر اسلام، مجازات حبس در صورتی که زوج استطاعت در پرداخت مهریه‌ را نداشته باشد، شرعی و جایز است؟

پاسخ: به طور کلّی چنانچه مدیون (بدهکار)، قادر بر اداء بدهی خود نیست؛ مهریه باشد یا غیر آن، باید به او مهلت داده شود، و حبس او شرعاً جایز نیست.

والله العالم

* پخش صدای اذان و… از بلندگوهای مساجد و ایجاد مزاحمت برای همسایگان

سؤال: پخش کردن اذان، مناجات، دعا، قرآن و … از بلندگوهای مساجد، در صورتی که مزاحمت برای همسایگان ایجاد کند، از نظر شرع مقدس چه حکمی دارد؟

پاسخ: اینجانب به برگزار کنندگان مراسم در مساجد، حسینیه‌ ها و دیگر اماکن مذهبی توصیه می ‌کنم مواردی که مانند اذان جنبه شعاریّت دارد، از بلندگو پخش شود و در غیر آن، مراقب باشند که مردم‌ آزاری نباشد و بهانه ‌ای به دست بهانه ‌جو ندهند که همه برنامه ‌ها را زیر سؤال ببرد، و مخصوصاً رعایت حال بیماران و اشخاص سالمند را بنمایند.

و نیز توصیه و نصیحت می‌ کنم به کسانی که از بلندگوهای مساجد و برنامه ‌های دینی گله و شکایت دارند؛ از کسانی نباشند که خداوند متعال در حقّ آنها می ‌فرماید: «وَ إذا ذُکِرَ اللهُ وَحْدَهُ إشْمَئَزَّتْ قُلُوبُ الذینَ لایُؤْمِنُونَ بِالآخرهِ و إذا ذُکِر الَّذینَ مِنْ دُونِه إذا هُمْ یَسْتَبْشِرُونَ»؛ که اگر با بلندگو، اذان، قرآن و موعظه و عزاداری اهل بیت علیهم السلام را پخش می ‌نماید ناراحتی پیدا می‌ کنند، ولی اگر موسیقی و ساز و آواز باشد، حرف و اعتراضی ندارند.

سعی کنند از آن گروهی باشند که مثل حضرت ابراهیم خلیل علی نبیّنا و آله و علیه السلام، وقتی بنابر بعضی روایات ذکر شریف «سبّوح قدّوس ربُّ الملائکهِ والرُّوح» را شنید، از گوینده خواست یک بار دیگر آن را بگوید تا بخشی از گوسفندانش را به او بدهد و گوینده آن قدر تکرار کرد تا همه گوسفندانش را به او بخشید و در آخر کار از او خواست که خودش را در ملکیّت او قرار دهد که یک بار دیگر این ذکر را بگوید. خداوند متعال همگان را به انجام وظایف شرعی موفق بدارد.