نشست علمی بررسی اندیشه‌های استاد حسنین هیکل اندیشمند فقید معاصر مصر با حضور اساتیدی از ایران و جهان عرب ، امروز در دانشگاه علامه طباطبایی برگزارشد.

به گزارش پرس شیعه؛ در ادامه سلسله گفت‌وگو‌ های فرهنگی ایران و جهان عرب، نشست علمی با موضوع «بررسی اندیشه‌های استاد حسنین هیکل اندیشمند فقید معاصر مصر در خصوص تعاملات فرهنگی وتاریخی ایران وجهان عرب» صبح روز ۲۲ اردیبهشت ماه در دو نوبت صبح و عصر به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و همکاری دانشگاه علامه طباطبایی، در تالار شهید مطهری دانشکده زبان و ادبیات خارجی این دانشگاه برگزارشد.

این نشست که با حضور محمد حسین هاشمی، معاون فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، سلیمی، رییس دانشکده ادبیات و زبان های خارجی دانشگاه علامه طباطبایی، شجاع احمدوند معاون پژوهشی دانشکده علامه طباطبایی و اساتید، دانشجویان و فرهنگ پژوهان ایران و جهان عرب برگزار شد، اساتید و روسای دانشگاه‌های از کشورهای الجزایر، بلغارستان، عراق، تونس، قطر و لبنان به تدوین آراء و اندیشه‌های این شخصیت برجسته و متفکر پرداختند.

حسن عبدالحسین فلاح، رییس دانشکده المستنصره بغداد در مراسم افتتاحیه این نشست در سخنانی به نقش مهم هیکل در ارتباط سازی میان ایران و جهان عرب و آثار منتشره او در این خصوص اشاره و در راستای تقویت گفتگو های فرهنگی، پیشنهاد داد که هر ساله جایزه ای به نام یکی از شخصیت‌های جهان عرب تعیین شود و این امر بهانه‌ای برای تجمع دانشگا‌هیان ایران و جهان عرب و برای تبادل افکار قرار گیرد.

در نشست اول این مراسم که صبح امروز برگزار شد، احمد عبدالجبار، رییس دانشکده علوم سیاسی بغداد نیز در سخنان خود با عنوان درس گرفتن از هیکل بر لزوم نهادینه سازی گفتگوهای فرهنگی تاکید نمود.

در پایان نشست اول، فوزی علوی، رییس مرکز مطالعاتی الدراسات از تونس بر ضرروت آینده‌نگری و تلاش برای دوره پس از هیکل تاکید نمود. وی هیکل را فردی بزرگ در راستای مبارزه با آنچه آن را «افکار و کنش‌های تکفیری وهابی» خواند.

نشست دوم با عنوان «پیوندهای تاریخی فرهنگی و ایران و جهان عرب تجربه محمد حسنین هیکل» به مدیریت حجت‌الاسلام والمسلمین بهمن اکبری، رایزن فرهنگی ایران در عمان، عصر امروز برگزار شد.

محمد ابوعاصی، رییس مرکز مطالعات خاورمیانه از بلغارستان به عنوان سخنران اول بر اشتراکات کامل فرهنگی ایران و جهان عرب تاکید کرد و گفت: اختلافات سیاسی است که اختلافات فرهنگی را می‌آ‌فریند.

وی با محکوم کردن اقدامات حکام مرتجع عرب علیه ایران و حزب الله، این گونه اقدامات را در راستای اهداف صهیونیست‌ها دانست.

اساتید در این نشست با تاکید بر گفتگو با عنوان راه حل مشکلات پیش روی جهان اسلام و نیز محوریت بخشیدن به موضوع فلسطین به عنوان مساله اول جهان اسلام پرداختند. نقطه مشترک همه سخنرانان در خصوص شخصیت حسنین هیکل تمرکز و پایداری وی در خصوص مقاومت فلسطین و مبارزه مداوم با رژیم صهیونیستی بود.