قم – وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: به دلیل برنامه‌ های ضد ایرانی که روزانه از شبکه‌ های سعودی پخش می‌شود، مردو و مسئولان این کشور رفتار بدی با حجاج ما خواهد شد.

به گزارش پرس شیعه؛ علی جنتی ظهر پنج شنبه در دیدار با آیت الله مکارم شیرازی اظهار داشت: از چهار ماه گذشته برنامه‌ریزی برای انجام اعزام هیئتی برای مذاکره با مسئولان عربستان سعودی شده است که سعودی‌ها در ‌‌نهایت از بین ۷ نفر معرفی شده به ۴ نفر ویزا دادند.

جنتی با بیان اینکه رفتار سعودی‌ها با هیئت اعزامی ایران بسیار ناپسند بود، افزود: سعودی‌ها در جلسه‌ای که با مسئولان حج ایران داشتند با سردی با این هییت رفتار کردند و حتی جواب سلام آن‌ها را نداند و در فرودگاه نیز از آنان انگشت نگاری شد و کلیه وسایل آن‌ها مورد تفتیش قرار گرفت.

سعودی‌ها خواست‌های خود را لیستت کرده بودند

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان داشت: سعودی‌ها خواسته‌های خود را لیست کردند که در مجموع محدودیت‌های بسیاری را برای حجاج ایرانی در نظر گرفتند.

وی گفت: سعودی‌ها اعلام کردند که هواپیماهای ایرانی نمی‌توانند وارد عربستان شوند و ویزای حجاج نیز باید از طریق کشور دیگری درخواست شود.

وی ادامه داد: چنین شرایطی نشان می‌دهد که سعودی‌ها اراده‌ای برای حل مشکلات جهت حضور حجاج ایرانی در حج ندارند.

جنتی با بیان اینکه در گذشته برخوردهای بسیار بدی با روحانیون کاروان‌ها در فرودگاه‌های سعودی می‌شد، افزود: پیش بینی می‌شود که اگر سعودی‌ها با حضور حجاج ایرانی در حج امسال موافقت کنند به دلیل برنامه‌های ضد ایرانی که روزانه از شبکه‌های سعودی پخش می‌شود مسئولان و مردم عربستان رفتار ناشایستی با حجاج ما داشته باشند.

موضوع تحکیم خانواده در اولویت برنامه‌ ها است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به فعالیت‌های شورای فرهنگ عمومی کشور، بیان داشت: موضوع تحکیم خانواده در اولویت برنامه‌های این شورا است و می‌بایست تلاش شود تا مشاوره‌های قبل و بعد از ازدواج، ارائه تهسیلات برای زوجین جوان و حل مشکلات اقتصادی به منظور تقویت بنیه‌های خانواده‌ها در دستور کار قرار گیرد.

جنتی بیان داشت: بیش از ۷۷ هزار مسجد در کشور وجود دارد که تنها در ۲۲ هزار مسجد روحانی حضور دارد و کانون‌های مساجد در آنجا فعالیت می‌کنند.