حجت الاسلام و المسلمین عاملی، انقلاب اسلامی را خط قرمز حوزه خواند و با تاکید بر ضرورت تحول توأم با نو آوری و خلاقیت، تصریح کرد: اگر فقاهت بخواهد خودش را در همه میدان‌ ها نشان دهد، راهی به جز تخصصی شدن حوزه‌ های علمیه وجود ندارد

به گزارش پرس شیعه؛ حجت‌الاسلام و المسلمین سید مصباح عاملی، امروز در دومین نشست “افق‌های پیش روی حوزه علمیه خراسان”، در جمع مدیران و معاونان آموزش مدارس علمیه استان‌های خراسان، در سالن همایش‌های مدرسه علمیه سلیمانیه مشهد، گفت: زمینه‌های فکری و نظری برای ارائه برنامه‌های تحولی و پیاده‌سازی نظرات مقام معظم رهبری در حوزه علمیه خراسان وجود دارد.

وی با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری در مورد ایجاد تحول در حوزه‌ علمیه خراسان، افزود: مدیران مدارس علمیه مشهد در چشم‌انداز، نظام‌های آموزشی، پژوهشی و تبلیغی و برنامه‌های اجرایی دیدگاه تحولی دارند و همگی به آن معتقد هستند.

تحول با حفظ سنت ها

مدیر حوزه علمیه خراسان با تمجید از فعالیت‌های خستگی‌ناپذیر مرحوم آیت‌الله واعظ طبسی، گفت: تحول در حوزه ضرورتی اجتناب‌ناپذیر، تاریخی، مستمر و مداوم است و معنای آن ارتقای وضعیت موجود است و نه این که آن را نفی کنیم.

وی، غفلت مدیران حوزه‌های علمیه از هر یک از حوزه‌های اخلاق، پژوهش، تبلیغ، آموزش سیاست و فرهنگ را همچون وقوع فاجعه‌ای عظیم توصیف و بیان کرد: وقتی بحث تحول مطرح می‌شود، نوآوری و خلاقیت باید آن همراه و ملزوم شود.

راهی به جز تخصصی شدن حوزه‌ وجود ندارد

حجت الاسلام والمسلمین عاملی درباره تخصص گرایی ابراز کرد: تخصص‌ها، عرصه‌های عملی فقاهت هستند، اما مسئله تخصص‌گرایی بعضاً ابهام ایجاد کرده و باعث انحراف شده است.

مدیر حوزه علمیه خراسان با بیان این‌که تخصص‌گرایی در حوزه علمیه امری اجتناب‌ناپذیر است، بیان داشت: حوزه‌های تخصصی از دیرباز و برای پاسخ‌گویی کارآمد و روزآمد به مقتضیات زمان مطرح بوده‌اند.

وی افزود: اگر بخواهیم به طور جامع و کامل نسبت به نیازهای جامعه و نظام اسلامی پاسخگو باشیم و اگر فقاهت بخواهد خودش را در همه میدان‌ها نشان دهد، راهی به جز تخصصی شدن حوزه‌های علمیه وجود ندارد.

حجت‌الاسلام والمسلمین عاملی با تأکید بر نیاز جدی حوزه علمیه به بازنگری در تخصص‌های موجود و تقویت تخصص‌های متناسب با اهداف عالی آن، اظهار داشت: برخی از بحث تخصصی شدن حوزه برداشت نادرستی داشته‌اند و این را به عنوان بهانه‌ای برای نیمه‌تمام گذاشتن تحصیل و فرار از حوزه تلقی کرده‌اند.

تقدیر از انتقاد های سازنده انقلابی

عضو شورای عالی حوزه علمیه خراسان با برشمردن ویژگی‌های یک حرکت علمی و کارساز حوزوی، گفت: سعی خواهیم کرد ارتباط منظم و مستمری با مدیران مدارس و طلاب حوزه‌های علمیه داشته باشیم.

وی با اعلام نیاز به نظرات و مشورت‌های مدیران مدارس علمیه در برنامه‌ریزی‌های نظام‌های جامع آموزشی، پژوهشی، تبلیغی و اخلاقی، عنوان کرد: دیدگاه‌های مدیران به صورت کارگاهی و همچنین در کمسیون‌های ویژه مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

حجت الاسلام والمسلمین عاملی که انتقادات و پیشنهادات تنی چند از مدیران مدارس علمیه را قبل از سخنرانی اش شنیده بود، نظرات آنها را سازنده و انقلابی توصیف کرد و گفت‌: خوشبختانه انتقادات مطرح شده توسط اساتید و مدیران حوزه‌های علمیه، وحدت رویکرد ایشان را نشان می‌دهد.

*مدیریت مدارس؛ مدیریتی علمی و معنوی

عضو شورای عالی حوزه علمیه خراسان با اشاره این‌که مدیریت در مدارس علمیه مدیریت سیاسی، مالی و اقتصادی نیست، تأکید کرد: مدیریت مدارس علمیه یک مدیریت علمی، معنوی، اخلاقی و الهی است.

وی همچنین بر ضرورت استفاده مدیران از الگوهای مطلوب در مدیریت مدارس علمیه تأکید کرد و گفت: لازمه مدیریت، توانمندی و سرآمدی است؛ مدیر باید در مجموعه خود توانمندترین و سرآمدترین فرد باشد.

حجت‌الاسلام والمسلمین عاملی در مورد دیگر شاخصه اصلی مدیران مدارس، بیان داشت: مدیران مدارس علمیه باید به صورت تمام وقت در خدمت مدرسه و طلاب باشند.

تأکید بر حفظ هویت انقلابی حوزه

وی در بخش دیگری از سخنان خود انقلابی ماندن حوزه علمیه را یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر دانست و تأکید کرد: در این مسیر باید مراقب شیاطین بود تا در مسیر انقلابی ماندن حوزه انحراف ایجاد نکنند.

مدیر حوزه علمیه خراسان با اشاره به جایگاه رفیع این حوزه و ظرفیت‌های گرانقدر و ارزنده آن، توجه ویژه مقام معظم رهبری به حوزه علمیه خراسان را یک فرصت تاریخی معرفی کرد و افزود: این یک فرصت تاریخی است و نباید آن را از دست بدهیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین عاملی فقاهت را اصل اساسی در رویکردهای مختلف حوزه خواند و تصریح کرد: اگر بخواهیم هویت حوزه را حفظ کنیم، باید به فقاهت توجه ویژه‌ای داشته باشیم.

انقلابی‌ گری

مدیر حوزه علمیه خراسان با بیان این‌که انقلابی‌گری خط قرمز شورای عالی حوزه علمیه خراسان است، تصریح کرد: شخص ضدانقلاب نمی‌تواند مولود حوزه‌های علمیه باشد، چرا که انقلاب را طلاب حوزه‌های علمیه تحت رهبری امام راحل (ره) بنیان نهادند.

وی در پایان عنوان کرد: برخی افراد که ضدانقلاب هستند و حتی برای خود، شأن مرجعیت نیز قائل شده‌اند، زاده حوزه نیستند؛ آن‌ها زاده استکبار، آمریکا و انگلیس هستند، چه بفهمند و چه نفهمند.

گفتنی است، دومین همایش “افق‌های پیش روی حوزه علمیه خراسان، امروز با حضور ۳۵۰ نفر از مدیران مدارس علمیه برادران و خواهران خراسان در سالن همایش‌های مدرسه علمیه سلیمانیه مشهد برگزار شد