در زمان کنونی به دلیل حساسیت های زمانی و چالش های به وجود آمده و شبهات و جنگ نرم گسترده و حساب شده ای که علیه اسلام و تشیع آغاز شده است، رسالت روحانیت حساس تر و دقیق تر شده است که نیاز به فکر جمعی و وحدت رویه دارد.

به گزارش پرس شیعه؛ حجت الاسلام و المسلمین حسنعلی خزائلی نجف آبادی در نشست اساتید حوزه علمیه قم که با موضوع «رسالت های حوزه» در دفتر حضرت آیت الله وحید خراسانی برگزار شد. گفت: روحانیت شیعه و حوزه های علمیه در طول تاریخ به فراخور و فراز و نشیب زمانها و پدید آمدن حوادث و ظهور و افول دولت های حق و باطل، وظایف و رسالت هایی که بر عهده داشتند را به خوبی انجام دادند.

وی افزود: نمونه آن رسیدن زیارت عاشورا به دست ما است، اما در زمان کنونی به دلیل حساسیت های زمانی و چالش های به وجود آمده و شبهات و جنگ نرم گسترده و حساب شده ای که علیه اسلام و تشیع آغاز شده است، رسالت روحانیت حساس تر و دقیق تر شده است که نیاز به فکر جمعی و وحدت رویه دارد.

این استاد حوزه بیان داشت: رسالت های رسول گرامی اسلام صلی الله و علیه و آله و سلم چند چیز بود اول تحمل وحی دوم تبلیغ آن به مردم سوم حفظ و حراست از مبانی دینی و چهارم تبیین و پاسخگویی به مسائل روز که بدون شک تمام آنها غیر از تحمل وحی بر عهده ائمه اطهار علیهم السلام و سپس در زمان غیبت امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف بر عهده روحانیت و حوزه های علمیه می باشد.

وی ادامه داد: رسالتهای حوزه در زمان کنونی عبارت است از اول، تبلیغ دین و تبیین احکام، دوم، پاسخگویی به مسائل جدید، سوم، صیانت دین از تحریف، چهارم، فاصله گرفتن از فتاوای نادرست و مواظبت نمودن از میراث فرهنگی گرانبهایی که از اهل بیت علیهم السلام به دست ما رسیده است.

حجت الاسلام والمسلمین خزائلی بیان داشت: رسالت پنجم، مبارزه و مقابله با چالشها و مسائل عصر حاضر و پاسخگویی به جنگ نرم دولتی است، با توجه به اینکه بیش از ۱۶۰ شبکه و ماهواره مستقیما علیه تشیع فعالیت می کنند که به فرموده رهبر معظم انقلاب، امروز یک عده ایران هراسی و شیعه هراسی می کنند.

وی حضور اساتید و مبلغان دلسوز در مناطق اهل سنت را رسالت ششم برشمرد و گفت: هر چند کارهای خوبی صورت گرفته است، اما در برابر هجمه ها و فعالیت های گسترده آنها کافی نیست، در عصر کنونی فقط با سخنرانی و نوشتن کتاب و پاسخ به شبهات نمی توان مساله را به پیش برد بلکه حضور در مناطق اهل سنت و تبلیغ چهره به چهره و جدال احسن موثر است .

این استاد حوزه بیان داشت: اگر فرهنگ جذاب و نورانی اهل بیت علیهم السلام از راه های مناسب در آن مناطق ترویج شود اثر خود را خواهد گذاشت.

وی به ساده زیستی و دوری از تجملات در بین روحانیت و خصوصا بزرگان و آنهایی که مردم آنان را به عنوان الگوی تمام عیار اسلام می دانند اشاره کرد و اظهارداشت: . امام امت در آخر عمرشان فرمود، من برای آینده حوزه های علمیه بیمناکم و به آنها هشدار می دهم که به دنبال تجملات نروند. امیر مومنان سلام الله علیه در فرازی از سخنان زیبای خود در نهج البلاغه می فرمایند: «إِنَّ اللَّهَ تَعَالَى فَرَضَ عَلَى أَئِمَّهِ الْعَدْلِ أَنْ یُقَدِّرُوا أَنْفُسَهُمْ بِضَعَفَهِ النَّاسِ کَیْلَا یَتَبَیَّغَ بِالْفَقِیرِ فَقْرُهُ».